Στα πέναλτι την πρόκριση η ΤΣΕΛΣΙ! (vids)

Τσέλσι – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1

Οι Μπλε είχαν την πρωτοβουλία στο πρώτο μέρος, με κατοχή της μπάλας και προσπάθεια δημιουργίας φάσεων, ενώ η Άιντραχτ αμυνόταν και είχε ως στόχο να γίνεται απειλητική στις αντεπιθέσεις. Οι δύο ομάδες είχαν αρκετά σουτ εντός στόχου, 5 οι γηπεδούχοι και 4 οι φιλοξενούμενοι. Αυτή που κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα όμως ήταν η ομάδα του Σάρι, με τον Λόφτους-Τσικ στο 28ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Σέρβο σούπερ σκόρερ Γιόβιτς να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 49'! Στη συνέχεια ακολούθησε ένα παιχνίδι με πάρα πολλά φάουλ και σκληρές μονομαχίες, που ανάγκασαν τον διαιτητή της αναμέτρησης να βγάλει πολλές φορές την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του. Οι δύο ομάδες φάνηκαν κουρασμένες και ανήμπορες να αλλάξουν κάτι στην κανονική διάρκεια του ματς, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην παράταση.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, ο Αθπιλικουέτα πέτυχε γκολ το οποίο ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα των Γερμανών, Τραπ.

Στη διαδικασία των πέναλτι η Τσέλσι ήταν πιο εύστοχη και πήρε την πρόκριση για να αντιμετωπίσει την Άρσεναλ στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ!