Θρίαμβος της ΤΣΕΛΣΙ, πήρε το Γιουρόπα με τεσσάρα! (vids)

Στην μπλε μεριά του Λονδίνου κατέληξε το τρόπαιο του Γιουρόπα, καθώς οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι επικράτησαν άνετα έναντι εκείνων της Άρσεναλ στο Μπακού!

Ισορροπημένο το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν και να καταφέρνουν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Η καλύτερη φάση για την Τσέλσι ήταν το σουτ του Ζιρού στο 39', με τον Τσεχ να αποκρούει, όπως είχε κάνει και στην προσπάθεια του Έμερσον πέντε λεπτά νωρίτερα. Η Άρσεναλ είχε δοκάρι από το φοβερό μακρινό σουτ του Τζάκα στο 27ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Κανονιέρηδες ζήτησαν πέναλτι στο 18', με το VAR να αποφασίζει πως δεν υπάρχει παράβαση στην έξοδο του Κέπα που μάζεψε τη μπάλα από τα πόδια του Λακαζέτ.

Φοβερά πράγματα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο!

Στο 49' ο Ζιρού με εντυπωσιακή κεφαλιά έγραψε το 1-0 για τους Μπλε, μετά από ασίστ του Έμερσον. Ο Γάλλος πέρασε έτσι στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ με 11 τέρματα!

Ο Αζάρ στο 60' βρήκε τον Πέδρο στην περιοχή της Άρσεναλ και ο Ισπανός σκόραρε το 2-0 για τους Μπλε!

Στο 65' ο Βέλγος επιθετικός ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έγραψε το 3-0. Το πέναλτι είχε γίνει από τον Μέιτλαντ-Νάιλς που μάρκαρε άτσαλα τον Ζιρού.

Λίγα λεπτά αφότου μπήκε στο ματς ο Ιγουόμπι (εισήλθε στο 66' μαζί με τον Γκεντουζί στη θέση των Μονρεάλ και Τορέιρα) πέτυχε -στο 69'- με φανταστικό σουτ το γκολ που χρειάζονταν οι Κανονιέρηδες για να ξαναμπούν στο ματς!

Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα ο Ζιρού βρήκε τον Αζάρ κι εκείνος από κοντά έγραψε το τελικό 4-1!

Οι παίκτες της Άρσεναλ δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν και η Τσέλσι πανηγύρισε την κατάκτηση του ευρωπαϊκού τροπαίου! Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος που κατακτά στην καριέρα του ο Μαουρίτσιο Σάρι!