Τεράστιο προβάδισμα με Πίττα και Ζελάγια

Ο Απόλλωνας με την γκολάρα του Ιωάννη Πίττα στο 14’ και πέναλτι του Ζελάγια στο 90’ κέρδισε με 2-0 την Ζαλγκίρις στη Λιθουανία και έκανε μεγάλο βήμα για πρόκριση στον 2ο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν καλύτερη σε όλη της διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσε να φύγει από τη Λιθουανία με μεγαλύτερο σκορ. Οι κυανόλευκοι επιστρέφουν στη Κύπρο και με σύμμαχο το 0-2 καλούνται να τελειώσουν την πρόκριση την ερχόμενη Πέμπτη στο ΓΣΠ.

Ο Πίττας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού στο 14’ πέτυχε ένα πραγματικά υπέροχο γκολ, ενώ ντεμπούτο έκαναν οι Μολ, Μπεσάτ, Γκακπέ, Σάλαϊ και Αγκίρε. Στο 90’ ο Ζελάγια πέτυχε το 2-0 και έδωσε τεράστιο προβάδισμα στον Απόλλωνα

Δείτε το LIVE ΕΔΩ.

ΓΚΟΛΑΡΑ Πίττα και σωστή διαχείριση

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα το παιχνίδι, ωστόσο στην πρώτη του ευκαιρία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με όμορφο γκολ του Ιωάννη Πίττα.

Στο 14ο λεπτό, ο Πίττας έπιασε ένα μακρινό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Απόλλωνα. Στη συνέχεια, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή διαχειρίστηκε πολύ σωστά το υπέρ της σκορ και χωρίς να απειληθεί, κράτησε μακριά τους Λιθουανούς.

Έψαξε και δεύτερο γκολ, το πέτυχε στο 90’

Ο Απόλλωνας είχε άψογη διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο και έψαξε μάλιστα το δεύτερο γκολ που θα του… έδινε μεγάλο βαθμό την πρόκριση. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή βρήκε πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, ωστόσο το κατάφερε στο 90’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζελάγια.

Mikelionis (GK)(C), Rudinilson Silva, Dapkus, Brandao Figueiredo, Bushman, Romanovskij, Šilkaitis, Širvys, Šešplaukis, Sadauskas, Galkevičius

Μολ, Σελίμοβιτς (46’ Σάλαϊ), Σακέτι, Μπεσάτ, Πίττας, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Πέδρο, Παπουλής (63’ Γκακπέ), Γιούστε, Σαρδινέρο (80’ Αγκίρε).