Πρόκριση με δεύτερη νίκη επί της Ζαλγκίρις

Ο Απόλλωνας απλά έκανε το καθήκον του κόντρα στην Κάουνος Ζαλγκίρις. Οι γαλάζιοι ήταν το φαβορί για πρόκριση στον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ κάτι που επιβεβαίωσαν από το πρώτο παιχνίδι στην Λιθουανία αφού κέρδισαν με 0-2 και πέτυχαν διπλή νίκη μέσα στο ΓΣΠ επίσης με 4-0. Χάτ-τρικ από τον Ζελάγια ο οποίος πέρασε στην ιστορία για την ομάδα της Λεμεσού αφού πλέον είναι η πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη με 12 γκολ ξεπερνώντας τον Σπόλιαριτς. Το τέταρτο γκολ των γαλάζιων πέτυχε ο Σάλαϊ.

Δείτε το Live του αγώνα.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Απόλλωνας καθάρισε τον αγώνα. Ο Ζοάο Πέδρο μπήκε στην περιοχή έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Ζελάγια με τον Αργεντινό να κάνει το πλασέ και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Στο 43ο λεπτό ο Αργεντινός από το σημείο του πέναλτι πέτυχε το 2-0 για τους γαλάζιους ενώ το χατ-τρικ για τον Ζελάγια ήρθε στο 60ο λεπτό και μετά από κερδισμένο πέναλτι του Γιαννιώτα ο οποίος πέρασε αλλαγή στον αγώνα στο 59ο λεπτό.
Στο 83ο λεπτό ο Σάλαι με προβολή άνοιξε λογαριασμό με την φανέλα του Απόλλωνα πετυχαίνοντας το τελικό 4-0.

Από την άλλη η Κάουνος Ζαλγκίρις είχε 2-3 καλές ευκαιρίες με την καλύτερη να έρχεται στο 73ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φαουλ του Sirvys, να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι το Μολ.

Πλέον ο Απόλλωνας αναμένει τον αντίπαλο του από το ζευγάρι Σάμροκ Ρόβερς-Μπράν με τις δυο ομάδες στον πρώτο αγώνα να έρχονται ισόπαλες 2-2.

Απόλλων: Μολ, Σακέτι, Πίττας (57’ Γκακμπέ), Μάρκοβιτς (70’ Χάμπος), Ζελάγια, Περέιρα, Ουεντραόγκο, Πέδρο, Αγκίρε (57’ Γιαννιώτας), Σάλαϊ, Βασιλείου

Στον πάγκο οι Βολοτίνεν, Γκάκπε, Γιαννιώτας, Παπουλής, Χάμπος, Γιούστε, Σαρδινέρο

Zαλγκίρις: Mikellonis, Silva, Dapkus (46’ Sadauskas), Krusnauskas (70’ Anisas,  ), Figueiredo, Bushman, Sirvys, Klimavicius, Pilibaitis, Galkevicius

Στον πάγκο οι Matuzas, Anisas, Romanovskij, Otele, Kloniunas, Sesplaukis, Sadauskas