Πρόκριση με τη ψυχή στο στόμα!

Πρόκριση θρίλερ για την ΑΕΚ στη Μολδαβία μετά το 0-1 με την Πέτροκουμπ στον επαναληπτικό αγώνα για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ στο Στάδιο Marijampole. Η ΑΕΚ με δεύτερη νίκη με το ίδιο αποτέλεσμα και έχοντας ασπίδα το 1-0 του πρώτου αγώνα στη Λάρνακα, εξασφάλισε την πρόκριση για τον β' προκριματικό γύρο της διοργάνωσης με αντίπαλο την Λέφσκι Σόφιας την ερχόμενη Πέμπτη στην ΑΕΚ Αρένα. Οι Μολδαβοί προσπάθησαν για το θαύμα, όμως αυτό για το καλό των Λαρνακέων δεν ήρθε. Το γκολ της ΑΕΚ χρεώθηκε ως αυτογκόλ, αφού παρά το πλασέ του Ασούμπρε, η μπάλα πήγε στα δίχτυα από τα πόδια του Μούντρατς.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Η υπεροχή της ΑΕΚ στο Στάδιο Marijampole στον επαναληπτικό αγώνα με την Πέτροκουμπ για το πρώτο ημίχρονο, δεν έφερε κάποιο γκολ, με τους Μολδαβούς μάλιστα στην εκπνοή του 45λεπτου να βάζουν πίεση στην ομάδα της Λάρνακας.

Είχε την κυριαρχία του αγώνα η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έφτανε με ευκολία στα καρέ του Αβράμ, όμως ο πορτιέρο της Πέτροκουμπ αν και η ομάδα δεν αγωνιζόταν στη φυσική της έδρα, έβαζε εμπόδια στους παίκτες του Ιδιάκεθ. Αρκετά κινητικός ο Γιάννου που προσπαθούσε να τροφοδοτήσει με σωστό τρόπο τον Τρισκόφσκι, ο πρώτος όμως σκόρερ στην ιστορία της ΑΕΚ είτε δεν ολοκλήρωνε σωστά τη φάση, είτε ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν διαβασμένος στις τελικές των φιλοξενουμένων. Ξεχωρίζει το δοκάρι για τους «κιτρινοπράσινους» με τη βολίδα του Τέτε στο 34’ να σταματάει στην οριζόντια δοκό των Μολδαβών, η κορυφαία στιγμή της αναμέτρησης.

Ένα μακρινό σουτ του Κογιοτσάρι στο 27’ αποδείχθηκε εύκολη λεία για τον Τόνιο. Ένα γκολ λοιπόν τ’ οποίο κυνηγούσε η ΑΕΚ για να απλοποιήσει τα πράγματα δεν ήρθε.

Κουμπωμένη μπήκε στην επανάληψη του αγώνα η ΑΕΚ, με τον Άμπρος από πλευράς Πέτροκουμπ να κάνει ότι θέλει στην άμυνα, έχοντας απανωτές τρεις μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 48’, στο 49’ και στο 51’ ο Άμπρος έφτασε μία ανάσα από το γκολ, ευκαιρίες που ο Ιδιάκεθ περίμενε να λειτουργήσουν ως καμπανάκι για την ομάδα του, αντ’ αυτού όμως μέχρι το 60’ δεν έβγαλε αντίδραση.

Η ΑΕΚ είχε την πρόκριση με το μέρος της μέχρι το 70’, όμως αφού το γκολ δεν ερχόταν οι Μολδαβοί είχαν δικαίωμα στο όνειρο. Οι Λαρνακείς έπαιζαν με τη φωτιά, η τύχη δεν ήταν μέχρι εκείνη τη στιγμή με το μέρος τους με την Πέτροκουμπ να απειλεί μέσω στημένων.

Άλλο ένα σουτ του Άμπρος μετά από απομάκρυνση σε εκτέλεση κόρνερ το οποίο είναι άστοχο στο 75’ του αγώνα, έφερε νέα απειλή στα καρέ της ΑΕΚ. Είχε προηγηθεί μία πανέξυπνη κάθετη πάσα του Γιάννου προς τον Τρισκόφσκι με τον τελευταίο να βλέπει τον Άβρααμ να μπλοκάρει.

Η ΑΕΚ πήρε στην τελική μία πρόκριση θρίλερ, χρειαζόταν ψυχραιμία μέχρι την ολοκλήρωση του 90λεπτου όμως στην τελική έστω και έτσι κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Οι συνθέσεις:
Πέτροκουμπ: Αβράμ, Ντζομό, Μούντρατς, Τάρας (71’ Μπογδάνοβιτς), Άμπρος, Μπέγιαν (81’ Ρούσου), Σλίβτσα, Κογιοτσάρι, Ποτιρνίτσε, Τζου, Γιαρντάν (60’ Γκουλτσέα)

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Σάστρε, Κάσες, Χέφελ (89’ Ασούμπρε), Ακοράν (77’ Ραούλ Ρουίθ), Τρισκόφσκι, Τέτε, Γιάννου (83’ Τολμές)