Πάρτι στην «Αρένα», τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης

Η ΑΕΚ έκανε πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο στην Αρένα, κέρδισε με 3-0 και έκανε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης εν όψει του επαναληπτικού κόντρα στην Λέφσκι Σόφιας σε μια βδομάδα.

Η ομάδα του Ιδιακέθ έκανε πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο. Από το 66’ μέχρι το 75’ σκόραρε τρία γκολ με Γιάννου, Ρουίθ και Χέφελ, κλειδώνοντας μια τεράστια Ευρωπαϊκή νίκη απέναντι στη Λέφσκι. Αυτή η νίκη δίνει στην ΑΕΚ τη δυνατότητα να πάει στη Βουλγαρία με τρία γκολ προβάδισμα και βρίσκεται πολύ κοντά στον 3ο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, εκεί που περιμένει ο νικητής του ζευγαριού Βιτορούλ-Γάνδη.

Ο Ρουίθ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ, ο Σπόλιαριτς έκανε ντεμπούτο, ενώ ο Γιάννου ήταν ο πρωταγωνιστής με ασίστ και γκολ.

ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ-Λέφσκι Σόφιας 3-0

Μπήκε καλύτερα και απείλησε δυο φορές

Η Λέφσκι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μέχρι το 23ο λεπτό απείλησε δυο φορές, με τον Τόνιο να φωνάζει παρών. Συγκεκριμένα στο 6’ ο Άλαρ έφυγε απέναντι από τον Τόνιο, με τον Ισπανό κήπερ να αποκρούει σε κόρνερ. Η ΑΕΚ είχε πρόβλημα δημιουργίας και ανάπτυξης, με την Λέφσκι να το εκμεταλλεύεται. Οι Βούλγαροι απείλησαν ξανά στο 23ο λεπτό, με τον Τόνιο να κάνει εξαιρετική επέμβαση σε μακρινό σουτ του Τιάμ.

Ανέβηκε η ΑΕΚ, με δέκα η Λέφσκι.

Μετά την πάροδο της μισής ώρας, η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό και ήταν καλύτερη από την Λέφσκι που οπισθοχώρησε αρκετά. Η ομάδα του Ιδιακέθ είχε την κατοχή, έβαλε πίεση, αλλά δεν κατάφερε να φτιάξει τη μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Λέφσκι έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μιλάνοφ, ο οποίος δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Χέφελ.

Πίεσε και ξέσπασε σε 9 λεπτά

Η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Η ομάδα του Ιδιακέθ πίεσε τους Βούλγαρους, έφτιαξε μεγάλες ευκαιρίες και στο 66’ βρήκε τον τρόπο να σκοράρει. Ο Γιάννου με τακουνάκι άνοιξε το σκορ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ραούλ Ρουίθ με εξαιρετικό πλασέ διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΚ, δίνοντας της μεγάλο προβάδισμα. Στο 75’ ο Χέφελ με εξαιρετική ΓΚΟΛΑΡΑ έκανε το 3-0 και έδωσε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης με πανέμορφο μακρινό σουτ.

Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοίσοφ, Ακοράν, Χέφελ (76’ Ασούμπρε), Μικέλ, Σάστρε, Ραούλ Ρουίθ, Τρισκόφσκι (87’ Σπόλιαριτς), Κάσες, Γιάννου (78’ Φλοριάν)

Μιγιάτοβιτς, Γκοράνοφ, Παουλινιο, Μαριάνι, Αλάρ (46’ Μοχάμεντ), Κάργας (46’ Γιουρούκοφ), Μιλάνοφ, Νούνο Ρέις, Τιάμ, Ραίνοφ, Ιβάνοφ (83’ Ντιμιτρόφ)