Τρισκο-μηχανή στη Σόφια! (pics)

Παράσταση για έναν ρόλο η ρεβάνς στη Σόφια. Η ΑΕΚ έκανε τη δουλειά της και στη Σόφια και με δεύτερη άνετη νίκη 4-0 προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ εκεί όπου θα συναντήσει την Γάνδη Βελγίου για τον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην ΑΕΚ Αρένα στις 8 Ιουλίου και ο επαναληπτικός στο Βέλγιο στο Αρένα Ghelamco στις 15 Αυγούστου.

Η ΑΕΚ είχε σε τρελά κέφια τον Ιβάν Τρισκόφσκι, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, άνοιξε και έκλεισε το σκορ με το δικό του τρόπο. One man show στη Βουλγαρία με τον «Τρίσκο-γκολ» να σκοράρει στο 8’ στο 29’, 75’ και 82’.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε το παιχνίδι στη Βουλγαρία Λέφσκι-ΑΕΚ για τον μεταξύ τους επαναληπτικό, με την κυπριακή ομάδα να κερδίζει σε όλα τα μέτωπα τους γηπεδούχους.

Με πρωταγωνιστή τον Ιβάν Τρισκόφσκι, η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια του Γκεόργκι Ασπαρούχωφ με προβάδισμα δύο τερμάτων από τον Σκοπιανό άσο. Ήταν τα πρώτα γκολ του Τρισκόφσκι για τη φετινή σεζόν, με το πρώτο να σημειώνεται στο 8’ από την άσπρη βούλα, σε καθαρό πέναλτι που κέρδισε ο Γιάννου και το δεύτερο στο 29’ με υπέροχο πλασέ και μετά από γύρισμα του Γιάννου.

Η Λέφσκι είχε δύο στιγμές στο 26’ και στο 38’, όμως ο Τόνιο διατήρησε το μηδέν. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο μεγάλος πρωταγωνιστής Τρισκόφσκι έφτασε μία ανάσα από το χατ-τρικ, με το διαγώνιο σουτ του άσου της ΑΕΚ να καταλήγει εκτός.

Η ΑΕΚ πέτυχει το σκοπό της από το πρώτο μέρος, το 3-0 του πρώτου αγώνα στην Αρένα, δεν έφερε καμία χαλάρωση, ενώ απέμενε άλλο ένα 45λεπτο για να ολοκληρωθεί η δουλειά στη Βουλγαρία.

Δύο γκολ και στο δεύτερο μέρος από τον Τρισκόφσκι που έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Λέφσκι. Ο επιθετικός της ΑΕΚ στην καλύτερη του εμφάνιση, άφησε το στίγμα του στη Σόφια πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα στην επανάληψη για το τελικό 4-0. Στο 3-0 ο Σκοπιανός σκόραρε με προβολή μετά από ασίστ του Χέφελ, ενώ το 4-0, το σημειώθηε με πλασέ έπειτα από πάσα πάρε - βάλε του Ακοράν.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (71’ Θαντί), Χέφελ, Μοίσοφ, Γκονζάλεζ, Ραούλ Ρουίθ (54’ Τέτε), Ακοράν, Κάσες (76’ Φλοριάν), Σάστρε, Γιάννου, Τρισκόφσκι

Λέφσκι: Mijatović, Ivanov, Nuno Reis, Goranov, Naydenov, Rainov, S. Ivanov (68’ Mihaylov), Thiam (5’ Yuruko), Robertha, Paulinho, Kostov (52’ Mazurek)

Κίτρινες: Ιβάνοβ, Goranov, Yurukov, Rainov / Ραούλ Ρουίθ, Θαντί

Tην πορεία των κυπριακών ομάδων στις κορυφαίες ευρωπαϊκές οργανώσεις στηρίζει η Cablenet