ΑΕΚ - Κραϊόβα 1-1: Προβλημάτισε αλλά προκρίθηκε

Αν κάποιος έβλεπε μόνο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Κραϊόβα δεν υπήρχε περίπτωση να πιστέψει ποτέ πως το παιχνίδι θα έπαιρνε τέτοια τροπή. Διότι στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ ήταν αισθητά ανώτερη από την αντίπαλό της και με το 0-2 της πρώτης αναμέτρησης να την αποφορτίζει από το άγχος έκανε μια εμφάνιση που επιβεβαίωνε τον χαρακτηρισμό του φαβορί.

Με τον Μάνταλο -που ήταν και ο σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου- πρωτίστως και τον Λιβάγια δευτερευόντως να κάνουν εντυπωσιακή εμφάνιση, η ομάδα του Καρντόσο έκλεισε την Κραϊόβα, έχασε ευκαιρίες και το 1-0 με το πολύ ωραίο γκολ του αρχηγού της στο 26΄. Το σκορ μπορεί να ήταν φτωχό αλλά φαινόταν πως πρόβλημα δεν θα αντιμετωπίσει η Ένωση. Όμως, στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε άρδην.

Η Κραϊόβα πίεσε ψηλά εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η ΑΕΚ προσπαθούσε διαρκώς να χτίσει παιχνίδι από πίσω και με δεδομένη την πολύ κακή μέρα στην οποία βρέθηκαν οι Σιμόες και Κρίστιτσιτς, οι Κροάτες έκαναν πολλά κλεψίματα και δημιούργησαν προβλήματα στην ελληνική ομάδα. Όσο περνούσε η ώρα και η εμφάνιση της ΑΕΚ συνέχιζε να είναι κάκιστη οι φιλοξενούμενοι το πίστευαν όλο και πιο πολύ. Και ειδικά όταν ήρθε η ισοφάριση το πίστεψαν ακόμα παραπάνω.

Η ισοφάριση με την κεφαλιά του Ιβάνοφ στο 63' σε μια φάση που η άμυνα της ΑΕΚ αδράνησε προσέδωσε στο «έργο» έναν χαρακτήρα θρίλερ. Η Κραϊόβα πίεσε, έχασε ευκαιρίες, καρδιοχτύπησε την Ένωση που ξέμεινε και από δυνάμεις και το αποτέλεσμα ήταν οι παίκτες της να παρακαλάνε για τη λήξη του αγώνα. Το τελικό 1-1 έδωσε την πρόκριση στην ΑΕΚ αλλά η εμφάνιση μόνο προβληματισμό μπορεί να παράγει.

Πηγή: Sdna.gr