Όταν σκόραρε όλα πήραν το δρόμο τους

Ο Απόλλωνας ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο του επαναληπτικού αγώνα με την Αούστρια Βιέννης, όμως, δεν το πλήρωσε, αφού το τέρμα πέναλτι στο 45’ άλλαξε τις ισορροπίες και χάρισε στην ομάδα της Λεμεσού μια εύκολη εν τέλει πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδική Αϊντχόφεν με στόχο τη νέα υπέρβαση.

Οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή αιφνιδιάστηκαν από το καλό ξεκίνημα του αντιπάλου που έψαξε το γρήγορο τέρμα και το πέτυχε στο 18ο λεπτό. Η ομάδα της Λεμεσού έκανε εύκολα λάθη, δεν μπορούσε να επιτεθεί ορθόδοξα και γενικότερα έβγαζε άγχος κόντρα σε έναν αντίπαλο υποδεέστερο.

Ήθελε το τέρμα της ισοφάρισης, όπως αποδείχθηκε για να πάρει μπρος και να φτάσει σε μια εύκολη νίκη. Το πέναλτι γκολ του Γκακπέ έστειλε τον Απόλλωνα στα αποδυτήρια ήρεμο και τον έβγαλε στον αγωνιστικό χώρο… αφηνιασμένο.

Από το ξεκίνημα της επανάληψης φάνηκε ότι θα ερχόταν η νίκη. Οι κυανόλευκοι έκαναν το παιχνίδι τους πέτυχαν ακόμη δυο γκολ και πήραν την πρόκριση με δεύτερη νίκη και συνολικό σκορ 5-2.

Πλέον η προσοχή επικεντρώνεται στις διπλές αναμετρήσεις με τους Ολλανδούς, με τον Σοωφρόνη Αυγουστή να μετράει επιπλέον επιλογές. Τον Σακέτι και τον Παπουλή, ενώ σαφώς πιο έτοιμος θα είναι και ο Ενσούε που πήρε και χθες χρόνο συμμετοχής.

Tην πορεία των κυπριακών ομάδων στις κορυφαίες ευρωπαϊκές οργανώσεις στηρίζει η Cablenet