Δίκαια νίκη για Γάνδη, αποχαιρετά το Γιουρόπα η ΑΕΚ

Η Γάνδη κέρδισε με 3-0 την ΑΕΚ μέσα στο Βέλγιο και σε συνδυασμό με το 1-1 της ''Αρένα'' πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αποχαιρετά με ψηλά το κεφάλι η Κυπριακή ομάδα που προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα σε ένα ποιοτικό αντίπαλο.

Δείτε πως σας μεταφέραμε την εξέλιξη του αγώνα ΕΔΩ!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν και την ΑΕΚ να ελέγχει τον ρυθμό και να έχει την κατοχή. Προσπάθησε να απειλήσει στο 6’ με τον Τέτε όμως τη τελευταία στιγμή οι Βέλγοι έδιωξαν τη μπάλα από την περιοχή τους. Στη συνέχεια η Γάνδη ισορρόπησε και κράτησε λίγο περισσότερο τη μπάλα, χωρίς ωστόσο να είναι ουσιαστική.

Όλα αυτά όμως μέχρι το 25’ καθώς μετά από εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν για τα καλά την απόδοση τους και έχασαν κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες. Όμως κάποτε οι αποκρούσεις του Τόνιο και κάποτε οι αστοχία τους, κρατούσαν τον δείκτη του σκορ στο 0-0. Με κύριο εκφραστή των προσπαθειών τους οι Βέλγοι τον Γιάρεμτσουκ προσπαθούσαν κυρίως από τον άξονα να ‘’τρυπήσουν’’ την καλά οργανωμένη αμυντική διάταξη της ΑΕΚ, όμως κάτι τέτοιο δεν γινόταν.

Όρθιος ο Ιδιάκεθ έδινε συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του και τους έκανε νεύμα να ηρεμήσουν αφού δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα. Από την άλλη ο Θόρουπ ήθελε οι ποδοσφαιριστές του να αυξήσουν την πίεση και να προσπαθήσουν να βρουν ένα γκολ, αφού είχαν ξεκάθαρα ελέγξει τον ρυθμό και είχαν επιβληθεί στον αγωνιστικό χώρο.

Η Γάνδη ήταν απειλητική, οι κιτρινοπράσινοι της Λάρνακας προσπαθούσαν να περιορίσουν τις επιθετικές δυνατότητες των γηπεδούχων και αυτή ήταν η εικόνα την περισσότερη ώρα του πρώτου μέρους.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ ισορρόπησε με τη σειρά της, είχε περισσότερη ηρεμία και κατοχή και οι δύο μονομάχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο 0-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά με σκοπό να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο τους. Από τα άκρα και με αρκετή κίνηση με και χωρίς τη μπάλα οι κιτρινοπράσινοι της Λάρνακας βρήκαν τις καλές τους ευκαιρίες αλλά δεν σκόραραν. Από τη μια ο Γιάννου στο 53’ και από την άλλη ο Χέφελ στο 54’ απείλησαν για τα καλά τον Καμίνσκι όμως δεν ήταν εύστοχοι και το 0-0 παρέμενε.

Τα λεπτά κυλούσαν και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πάρουν το πάνω χέρι όμως ήρθε από μια στατική φάση η Γάνδη και άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 64’ ο Ντεπουάτρ με δυνατό σουτ εντός περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ νίκησε τον Τόνιο και έκανε το 1-0 εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών στη ‘’Γκελάμκο Αρένα’’. Πλέον η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ και έπρεπε να αντιδράσει μέσα στα χρονικά πλαίσια που είχε.

Λίγο μετά το 70’ ήρθαν και οι πρώτες κινήσεις από τους πάγκους με τον Ιδιάκεθ να ρίχνει στη ‘’μάχη’’ τους Φλοριάν και Ραούλ, οι οποίοι πήραν τις θέσεις των Τέτε και Τρουγιόλς αντίστοιχα. Με αυτές του τις αλλαγές ο κόουτς της ΑΕΚ θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του ενώ ήξερε πως δεν είχε τίποτα να χάσει και έπρεπε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο χρόνος περνούσε, η Κυπριακή ομάδα έψαχνε τρόπους για να σκοράρει και συνάμα άφηνε στα μετόπισθεν κενούς χώρους αφού έριξε το βάρος στη μεσοεπιθετική της γραμμή. Όμως δεν είχε άλλη επιλογή αφού ήθελε πάση θυσία γκολ για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (1-1).

Το τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε, είχε την κατοχή της μπάλας όμως υστερούσε στη τελική πάσα και στη δημιουργία ουσιαστικών ευκαιριών για να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό του Καμίνσκι. Και αφού μπήκαμε σε χρόνους καθυστερήσεων και άφησαν οι φιλοξενούμενοι κενά στην άμυνα, ο Τζόναθαν δις πλήγωσε την ομάδα του Ιδιάκεθ και με δύο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Οι Βέλγοι λοιπόν με το τελικό σφύριγμα πανηγύρισαν την πρόκριση και η ΑΕΚ αποχαιρέτησε το Γιουρόπα Λιγκ στον Γ' προκριματικό γύρο.

Γάνδη (Γιες Θόρουπ): Καμίνσκι, Ασαρέ, Ενγκαντό, Λούστιγκ, Πλαστούν, Ντέιβιτ, Οβούσου, Οτζίτζα Οφόε, Ντεγιάγκερε, Γιάρεμτσουκ (83’ Βερτράτε), Ντεπουάτρε(81’ Μόντες).

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Tόνιο, Τρουγιόλς (Ρουίθ 73’), Μόισοφ, Γκονζάλες, Κάσες (Ασούμπρε 83’), Σάστρε, Χέφελ, Ακοράν, Τέτε (Τολεμές 73’), Γιάννου, Τρισκόφσκι

Tην πορεία των κυπριακών ομάδων στις κορυφαίες ευρωπαϊκές οργανώσεις στηρίζει η Cablenet.