Black out 15 λεπτών στο Phillips

Ένα… black out 15 λεπτών ήταν αρκετό για την Αϊντχόφεν για να τιμωρήσει τον Απόλλωνα με την ήττα με 3-0 μέσα στο Philips Stadium.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ηττήθηκε με 3-0 και χρειάζεται ένα μικρό… θαύμα στον επαναληπτικό για να προκριθεί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Ενώ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος από την PSV, ο Απόλλωνας… έσβησε από το 47’ μέχρι το 61’ και δέχθηκε τρία γκολ μετά από λάθη.

Ο Απόλλωνας, αν εξαιρέσουμε τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, είχε μια πολύ καλή παρουσία, ωστόσο πλήρωσε τα λάθη που έγιναν και πλέον η πρόκριση φαντάζει αδύνατη, απέναντι σε μια ομάδα όπως η PSV.

Δείτε το LIVE ΕΔΩ.

Μπήκε καλά ο Απόλλωνας, ισορρόπησε η Αϊντχόφεν

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και είχε τον έλεγχο στο πρώτο 20λεπτο. Η ομάδα του Αυγουστή κατάφερε να απειλήσει δυο φορές με Ζελάγια και Γιούστε, χωρίς όμως να σκοράρει και να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους. Μετά το 20λεπτο, η PSV ισορρόπησε τον αγώνα, χωρίς όμως να βάλει μεγάλη πίεση στον Απόλλωνα. Στο 29’ ο Γιαννιώτας έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ζουτ να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Ελλαδίτη. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι Ολλανδοί κράτησαν μπάλα, αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα του Απόλλωνα.

Τρία λάθη, τρία γκολ σε 15 λεπτά!

Ο Απόλλωνας δεν μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και η PSV τιμώρησε τρία λάθη που έγιναν νωρίς στην επανάληψη. Στο 47’ σε αντεπίθεση, ο Ιχατάρεν έκανε το 1-0 με κοντινό πλασέ, ενώ σστο 56’ ο Γκακπό έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μολ με εξαιρετικό σουτ. Και τα δυο γκολ των γηπεδούχων ήλθαν μετά από λάθη του Απόλλωνα όταν κρατούσε την μπάλα. Στο 61ο λεπτό μετά από σέντρα, υπήρξε λάθος συνεννόηση από Χάμπο και Μολ, με τον Dumfries να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα για το 3-0 σε κενή εστία.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, ο Απόλλωνας προσπάθησε να πετύχει γκολ, έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 79’ με τον Παπουλή, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει.

Την πορεία των κυπριακών ομάδων στις κορυφαίες ευρωπαϊκές οργανώσεις στηρίζει η Cablenet