Πλήρωσε τα κενά του και έφυγε με άδεια χέρια από το Λιόν ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός στάθηκε καλά για εξήντα λεπτά στη Γαλλία, αλλά δύο αμυντικές αδράνειες ήταν αρκετές ώστε η Λιόν να τον τιμωρήσει (2-0) στην πρεμιέρα της League Phase του Europa League.

Πρεμιέρα με το αριστερό για τον Ολυμπιακό στη League Phase του Europa League. Οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν καλά στο «Groupama Stadium», αλλά πλήρωσαν δύο αμυντικές αδράνειες και ηττήθηκαν με σκορ 2-0 από τη Λιόν.

Ο… δαιμόνιος Σερκί και ο Μπενραχμά τα γκολ για τους γηπεδούχους, με τους Πειραιώτες να το παλεύουν αρκετά αλλά να δέχονται δύο τέρματα σε ένα εκρηκτικό εξάλεπτο των Γάλλων, όπου το σύνολο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ δεν κατάφερε να παγώσει τον ρυθμό και να βρει τις απαντήσεις.

Στροφή στο πρωτάθλημα πλέον για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι την Κυριακή φιλοξενούν τον Ατρόμητο, ενώ την άλλη Πέμπτη θα υποδεχτεί την Μπράγκα για τη 2η αγωνιστική.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τη Λιόν ο Πιερ Σαζ. Στην εστία ο Περί, με τους Μέιτλαντ-Νάις, Κλίντον Μάτα, Τσαλέτα-Τσαρ, Ταγλιαφίκο στην τετράδα της άμυνας. Ο Μάτιτς με τον Τολισό στα χαφ, μπροστά τους οι Νουαμά, Τσερκί, Φοφανά και στην κορυφή της επίθεσης ο Λακαζέτ.

Με 3-5-2 κατέβασε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Στην τέρμα ο Τζολάκης, με τους Ρέτσο, Πιρόλα και Κάρμο στην τριπλέτα των στόπερ. Ροντινέι και Ορτέγκα τα φουλ-μπακ, με τους Έσε, Γκαρθία και Τσικίνιο στον άξονα. Ο Γιάρεμτσουκ στο πλάι του Ελ Κααμπί στο δίδυμο των φορ.

Το ματς

Τον έλεγχο πήρε στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η Λιόν, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και έψαξε το γρήγορο γκολ. Ο Λακαζέτ προσπάθησε να απειλήσει στο 3’ αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ, ενώ οι περισσότερες προσπάθειες των γηπεδούχων να φέρουν την μπάλα στο κουτί ή να απειλήσουν σταματούσαν πάνω στον εξαιρετικό Πιρόλα. Μετά το πέρας του πρώτου τετάρτου η ομάδα του Μεντιλίμπαρ ανέβασε στο γήπεδο τις γραμμές της, ισορρόπησε και έβγαινε με προϋποθέσεις. Ωστόσο, έλειπε το καθαρό μυαλό δημιουργικά.

Στο 21’ ο Ροντινέι έσπασε στον Τσικίνιο, ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Περί έδιωξε προσωρινά και πριν επωφεληθεί ο Γιάρεμτσουκ η άμυνα της Λιόν απομάκρυνε. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τολισό θέλησε να σκοράρει από δύσκολη γωνία, αλλά ο Τζολάκης απομάκρυνε με τα πόδια. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό ο Ολυμπιακός άγγιξε το προβάδισμα, έχοντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου. Ο Τσικίνιο έσπασε στον Ροντινέι, ο οποίος έκανε την παράλληλη με την περιοχή κίνηση, έπιασε το σουτ αλλά ο κίπερ της Λιόν το έβγαλε εντυπωσιακά.

Οι Πειραιώτες κρατούσαν μακριά από καλές τελικές τους Γάλλους, αλλά δεν έφτιαχναν φάσεις. Στοιχείο που παρουσιάζουν ως τώρα και καλείται άμεσα να λυθεί. Το ημίχρονο πέρασε χωρίς τέρματα και η εκκίνηση του δεύτερου ήταν τελείως διαφορετική, με το ματς να γίνεται ροντέο. Ο Λακαζέτ άγγιξε το γκολ στο 48’ όταν δοκίμασε τα πόδια του εκτός περιοχής, η μπάλα άλλαξε πορεία στον Πιρόλα και σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Στα… καπάκια, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να φτάσει μια ανάσα από το προβάδισμα. Τρομερή κάθετη του Γκαρθία στον Ορτέγκα, αυτός γύρισε παράλληλα στον Γιάρεμτσουκ που έκανε εξ επαφής το πλασέ αλλά η μπάλα δυστυχώς σταμάτησε πάνω στον Ελ Κααμπί!

Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ έφτιαξε άλλη μια μεγάλη φάση με εξαιρετικό transition στο 60’, όμως ο Ελ Κααμπί δεν κατάφερε με προβολή να βρει την μπάλα από το παράλληλο γύρισμα του Ροντινέι. Αυτή η φάση ταρακούνησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβασαν το τέμπο και πίεζαν για το γκολ. Οι Γάλλοι χτύπησαν το καμπανάκι στο 64’ με τον Τολισό και το τετ-α-τετ που έβγαλε ο Τζολάκης, αλλά ο Ολυμπιακός δεν το άκουσε και στο αμέσως επόμενο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Η άμυνα των Πειραιωτών αδράνησε, ο Σερκί βρήκε τον χώρο και με τρομερό τελείωμα από πλάγια θέση εκτέλεσε τον Τζολάκη για το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα δε, το transition της Λιόν ήταν εξαιρετικό και ταχύτατο, η άμυνα των «ερυθρόλευκων» αδράνησε και ο Μπενραχμά με τη βοήθεια της τύχης, αφού το τελείωμά του κόντραρε και στον Κάρμο για να καταλήξει στο βάθος της εστίας του Τζολάκη για το 2-0.

Το ματς από εκεί και έπειτα έσβησε… Η Λιόν πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, έχοντας το σκορ στα μέτρα της, αλλά λίγο έλειψε να γίνει «ντέρμπι» στο φινάλε. Ήταν το 88ο λεπτό όταν ο Γουίλιαν έκανε την καλοζυγισμένη σέντρα, ο Τσαλέτα-Τσαρ την κακή απομάκρυνση και το 2-1 ήταν γεγονός. Ωστόσο, πριν οι Πειραιώτες χαρούν, το VAR άλλαξε την απόφαση του ρέφερι αφού ο Βραζιλιάνος ήταν οριακά εκτεθειμένος. Το 2-0 παρέμεινε λοιπόν και η ομάδα του Σαζ πήρε το τρίποντο, νικώντας δικαίως σε γενικές γραμμές και παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός για εξήντα λεπτά στάθηκε καλά.

MVP: O Σερκί ήταν εξαιρετικός και μόνιμη πηγή κινδύνων, αλλά και ο παίκτης που άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη της Λιόν. Φοβερός παίκτης…

Η σφυρίχτρα: Χωρίς το μεγάλο λάθος ο ρέφερι, αλλά έπαιξε έδρα σε πολλές περιπτώσεις, με αρκετά λάθη στο πειθαρχικό σκέλος.

Πηγή: sport-fm.gr