Η Στεάουα του Ηλία έκανε το διπλό στην Τούμπα!

Παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 55', ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 1-0 από τη Στεάουα στην Τούμπα για τη δεύτερη στροφή της League Phase και παρέμεινε χωρίς βαθμό στο Europa League. Δύο δοκάρια είχε ο Δικέφαλος.

Δεν κατάφερε να σηκώσει κεφάλι ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Στεάουα στην Τούμπα για τη δεύτερη αγωνιστική της League Phase του Europa League παρότι έπαιξε με παίκτη παραπάνω για περίπου 40 λεπτά και έμεινε χωρίς βαθμό στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε δύο δοκάρια, με τον Ντεσπόντοφ στο πρώτο μέρος και με τον Μιχαηλίδη στο 90'+7' και έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Ταρνοβάρου που ύψωσε τείχος στις προσπάθειες των παικτών της. Οι Ρουμάνοι, που είδαν τον αρχηγό τους να αποβάλλεται στο 55', έφυγαν από τη Θεσσαλονίκη με το διπλό χάρη στο γκολ του Μπιρλιγκέα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ανάγκασαν τον ΠΑΟΚ στην τρίτη διαδοχική ήττα του σε πρωτάθλημα και Ευρώπη.

Στην τρίτη αγωνιστική της League Phase του Europa League, ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί τη Βικτόρια Πλζεν στην Τούμπα στις 24 Οκτωβρίου (19:45).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Φορτισμένο ήταν το κλίμα στην Τούμπα πριν την έναρξη του ματς, με τους παίκτες του Δικεφάλου και τον Ραζβάν Λουτσέσκου να καταθέτουν στεφάνια μπροστά στη Θύρα 4 στη μνήμη των θυμάτων του δυστυχήματος των Τεμπών. Οι Θεσσαλονικείς είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με την δυνατή κεφαλιά του Μπάμπα στο 9' που ανάγκασε τον Ταρνοβάνου να διώξει σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε μια ανάσα από το γκολ στο 28' όταν έπειτα από σέντρα του Σάστρε, οι Τάισον και Μπάμπα δεν μπόρεσαν να εκτελέσουν, η μπάλα στρώθηκε στον Ντεσπόντοφ στα δεξιά της περιοχής και το σουτ που επιχείρησε ο Βούλγαρος τράνταξε το δοκάρι των Ρουμάνων.

Ο Δικέφαλος του Βορρά απείλησε ξανά με αξιώσεις στο 39' όταν ο Κωνσταντέλιας έβγαλε με εξαιρετική μπαλιά τον Τάισον απέναντι στον Ταρνοβάνου όμως ο πορτιέρε της Στεάουα απέκρουσε την προσπάθεια του Βραζιλιάνου.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως, η Στεάουα βρήκε εκείνη το γκολ και πάγωσε την Τούμπα. Ο Ολάρου απέφυγε τον Μιχαηλίδη και μπήκε στην περιοχή από δεξιά, γύρισε στον Μπιρλιγκέα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δυναμικά μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του ΠΑΟΚ και είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 52' όταν ο Τάισον έστρωσε με το κεφάλι στον Ντεσπόντοφ που εξαπέλυσε έναν κεραυνό με το δεξί όμως η μπάλα πέρασε εκτός εστίας. Οι ισορροπίες στο ματς έμελλε να αλλάξουν στο 55' όταν ο Ολάρου έπεσε στο έδαφος ζητώντας φάουλ και έπιασε την μπάλα με τα χέρια με αποτέλεσμα να αντικρίσει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί.

Ο Ταρνοβάνου κράτησε ξανά όρθια τη Στεάουα στο 62'. Ο Ντεσπόντοφ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Οζντόεφ πήρε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας της Στεάουα εκτινάχθηκε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του βάζοντας τον Ζίβκοβιτς στη θέση του Σάστρε με σκοπό να πιέσει ακόμη περισσότερο τους Ρουμάνους. Οι μελανόλευκοι άγγιξαν το γκολ στο 90'+7' όταν έπειτα από κόρνερ ο Μιχαηλίδης βρήκε την μπάλα με την πλάτη και την έστειλε στο δεξί δοκάρι του Ταρνοβάνου.

Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει το πολυπόθητο γκολ που θα τον ξαναέβαζε στο ματς και έτσι γνώρισε την δεύτερη ήττα του στη League Phase του Europa League και τρίτη συνεχόμενη σε όλες τις διοργανώσεις.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε (70' Ζίβκοβιτς), Καμαρά (70' Μπακαγιόκο), Οζντόεφ (73' Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ (83' Σορετίρε), Τάισον, Τσάλοφ (70' Τισουντάλι).

ΣΤΕΑΟΥΑ: Ταρνοβάνου, Ραντούνοβιτς, Ποπέσκου, Ντάγουα, Κρέτσου, Λιξάντρου (45'+6' Εντζουμά), Τσουτ, Ολάρου, Τανάσε (65' Ποπέσκου), Μπαλούτσα (46' Μικουλέσκου), Μπιρλιγκέα (79' Αλχάσαν)