Πρόκριση…και τώρα Βοσνία για τον Απόλλωνα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιούστε ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-0 της Στούμπρας… ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα (ηττήθηκε με 1-0) και πέρασε πανηγυρικά στον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Γιούτσε στο 7ο και 64ο λεπτό πέτυχε και τα δυο γκολ για τον Απόλλωνα ο οποίος πλέον ταξιδεύει στην Βοσνία για να κοντραριστεί με την Ζελένιτσαρ του Κρισμάρεβιτς στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.

Δείτε το Live του αγώνα ΕΔΩ.

Από την αρχή δυνατά και ΓΚΟΛ
Δεν έπεσε στην παγίδα του πρώτου αγώνα ο Απόλλωνας και μπήκε δυνατά στο ΓΣΠ και έψαξε το πρώτο γρήγορο γκολ. Ένα γκολ το ήρθε μόλις στο 7ο λεπτό με τον Γιούστε και έλυσε κατά κάποιο τρόπο τα πόδια των παικτών του Αυγουστή.

Όπως προαναφέραμε μόλις στο 7ο λεπτό ο κεντρικός αμυντικός του Απόλλωνα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιούστε σαν επιθετικός μέσα από την μεγάλη περιοχή με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λεμεσού.

Ίδια η συνέχεια του αγώνα χωρίς όμως το δεύτερο γκολ. Η πίεση μετά το πρώτο γκολ έγινε περισσότερη για την ομάδα της Λεμεσού με τον Απόλλωνα να φτιάχνει προϋποθέσεις με Σκέμπρι και Γιούστε ωστόσο η μεγάλη φάση δεν είχε έρθει ακόμη.

Στο 34ο λεπτό από καλή θέση ο Παπουλής έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Ροτρίγκο και στο 45ο λεπτό ο Απόλλωνας λίγο έλειψε να πετύχει δεύτερο γκολ. Ο Σαρδινέρο με φανταστική ντρίμπλα με... ποδιά σε αντίπαλο έδωσε την μπάλα στον Σακέτι ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ με τον Ροτρίγκο να απαντάει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Ο Βάλε ήταν εκεί
Δεν άρχισε καλά το β’ μέρος ο Απόλλωνας αφού με το καλημέρα λίγο έλειψε να την πληρώσει. Αλλά ο Βάλε ήταν εκεί. Σε αντεπίθεση της Στούμπρας στο 49ο λεπτό ο Αγκοστίν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Πορτογάλο κήπερ ωστόσο το πλασέ που έκανε μάζεψε εντυπωσιακά ο Βάλε μαζί και τον κίνδυνο.

Και πάλι ο Γιούστε και 2-0
Μετά το άσχημο ξεκίνημα των πρώτων λεπτών του β’ μέρους ο Απόλλωνας βρήκε την ισορροπία που έψαχνε…και πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Ο Παπουλής στο 64ο  βρήκε με ωραία μπαλιά του Γιούστε στην περιοχή και με κεφαλιά πέτυχε το 2-0 για την ομάδα της Λεμεσού.

Έχασε την ευκαιρία με Βασιλείου
Στο 87ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βασιλείου να σκοτώσει την πρόκριση. Ο Μάγκλιτσα έκανε την σέντρα ο Βασιλείου το πλασέ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Ροτρίγκο.