«Τέζαρε» τη Λάτσιο η Σέλτικ (Όλα τα αποτελέσματα)

Φορτσάρουν για πρόκριση Σέλτικ και Κλουζ!

Οι Σκοτσέζοι τα χρειάστηκαν αλλά έφεραν... τούμπα την Λάτσιο και επικράτησαν με 2-1. Κάπως έτσι, βρίκσονται μόνοι πρώτοι και αήττητοι με επτά βαθμούς.

Στην δεύτερη θέση ακολουθεί η Κλουζ, η οποία πέρασε από την έδρα της Ρεν με 1-0, όντας δεύτερη και στο +3 από την Λάτσιο.

Σέλτικ-Λάτσιο 2-1

Η Σέλτικ είχε μπει καλύτερα στο ματς και πίεζε την Λάτσιο, η οποία έψαχνε την κόντρα-επίθεση για να απειλήσει. Ωστόσο, δεν τα κατάφερνε σε καμία περίπτωση καθώς οι Σκοτσέζοι απορροφούσαν την πίεσή τους και την έβγαζαν σε... δική τους πίεση και φάσεις. Από το πουθενά, όμως, οι Ιταλοί κατάφεραν να παγώσουν το «Celtic Park» αφού ο Κορέα εκτέλεσε το φάουλ και ο προωθημένος Λατσάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το γκολ αυτό δεν... έριξε τους γηπεδούχους. Αφού γλίτωσαν στις αρχές της επανάληψης όταν ο Κορέα σε τετ-α-τετ κατάφερε να μην σκοράρει, βρίσκοντας το δεξί δοκάρι, έφεραν το ματς στα... ίσα με τον Κρίστι στο 67ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση μετά το γύρισμα του Έντουαρντ. Και στο 89ο λεπτό, ο Γιούλιεν κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς. Βέβαια, οι γηπεδούχοι τα... χρειάστηκαν όταν ο Φόρστερ στην τελευταία φάση του ματς έκανε τρομερή επέμβαση σε σουτάρα του Παρόλο και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του.

Ρεν-Κλουζ 0-1

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους Γάλλους όταν ο Μεντί αποβλήθηκε στο 5ο λεπτό. Και λίγα αργότερα, στο 9ο λεπτό, ο Ντεεκ έβαλε σε θέση οδηγού τους Ρουμάνους, οι οποίοι ήταν άψογοι τακτικά και κρατούσαν για πλάκα το υπέρ τους προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι, όμως, είδαν να τους στραβώνει το ματς ακόμη περισσότερο όταν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έμειναν με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Καμαβίνγκα και η Κλουζ κράτησε το δεύτερο τρίποντό της σε τρεις αγωνιστικές πολύ εύκολα.

Πηγή: sport-fm.gr

Τελικά αποτελέσματα στα ματς των 22:00

Σεβίλλη - Ντουντελάνζ 3-0

Δυναμό Κιέβου - Κοπεγχάγη 1-1

Μάλμε - Λουγκάνο 2-1

Χετάφε - Βασιλεία 0-1

Τραμπζονσπόρ - Κράσνονταρ 0-2

Αϊντχόφεν - Λινζ 0-0