Ολική ανατροπή και ζωντανός ο ΑΠΟΕΛ για πρόκριση

Την νίκη που τόσο πολύ ήθελε για να παραμείνει ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση πήρε σήμερα ο ΑΠΟΕΛ στο τέλος του αγώνα κόντρα στην Καραμπάκ κερδίζοντας με 2-1.

Οι γαλαζοκίτρινοι αν και βρέθηκαν πίσω κατάφεραν με τέρματα των Σόουζα και Ιωάννου να κάνουν την ολική ανατροπή και να πάρουν τους τρεις βαθμούς που τους φέρνουν πλέον στην 2η θέση μαζί με την Καραμπάκ.

Ψυχρολουσία με το καλημέρα
Μόλις στο 10ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν ένα από τα χειρότερα τους πρώτα ημίχρονα στην Ευρώπη και το πλήρωσαν με τον χειρότερο τρόπο αφού δεν βρήκαν απάντηση το γκολ που δέχθηκαν. Έγινε η εκτέλεση κόρνερ και με καρφωτή κεφαλιά ο Μεντβέντεφ με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μπέλετς για το 0-1

Απείλησε με μακρινά σουτ
Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει στο γκολ που δέχθηκε χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν καλά και σωστά τους διαδρόμους προς την εστία του Μπέγκοβιτς με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ντολ να απειλούν με μακρινά σουτ του Μάτιτς στο 19ο λεπτό και Πάβλοβιτς στο 25ο λεπτό χωρίς αποτέλεσμα.

Κλασική για Καραμπάκ
Στο 29ο λεπτό η Καραμπάκ λίγο έλειψε να κάνει τα τέρματα της δυο ωστόσο ο Gueye ο οποίος βγήκε «φάτσα» με τον Μπέλετς βρήκε αέρα χάνοντας κλασική ευκαιρία για την ομάδα του Αζερμπαϊτζάν.
«Βολίδα» Ιωάννου… επέμβαση Μπέγκοβιτς
Και πάλι ο ΑΠΟΕΛ αφού δεν έβρισκε τις λύσεις για την εστία του Μ΄ςκοβιτς προσπάθησε με μακρινά σουτ. Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ιωάννου δοκίμασε από μακρινή απόσταση να σκοράρει ωστόσο ο Μπέκοβιτς σε ετοιμότητα έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

ΕΙΧΕ Μπέλετς
Το ΑΠΟΕΛ υπέφερε αρκετά στην αρχή της επανάληψης και μπορούσε κάλλιστα να βρεθεί πίσω στο σκορ και με δυο γκολ διαφορά… ωστόσο είχε τον Μπέλετς. Στο 51ο λεπτό ο Μίτσελ έκανε την κεφαλιά με τον Μπέλετς να πέφτει εντυπωσιακά στην γωνία του και να κρατάει τους γαλαζοκίτρινους στον αγώνα. Στην συνέχεια και στο 56ο λεπτό ο Μίτσελ και πάλι έκανε το δυνατό πάνω στον Μπέλετς και ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Ζουπίρ να απειλήσει με δυνατό σουτ με τον Μπέλετς να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια.

Αφού κράτησε ο Μπέλετς… ισοφάρισε με Σόουζα
Αφού πέρασε η πρώτη φουρτούνα στα αρχικά στάδια του β’ μέρους ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του καλή ευκαιρία στον αγώνα κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Μάτις στο 59ο λεπτό εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σόουζα με καρφωτή κεφαλιά έφερε τον αγώνα στα ίσια.

Ανατροπή με Ιωάννου
Στο 89ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε αυτό που ήθελε. Ο Τάμαρι εκτέλεσε το κόρνερ ο Εφραίμ με ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα προς τηνς εστία και ο Ιωάννου από κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπέγκοβιτς για το 2-1.
Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έμεινε ζωντανός για πρόκριση στην επόμενη φάση αφού πλέον ισοβαθμεί με την Καραμπάκα στην 2η θέση με 4 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Γκέντσογλου (60’ Μπέζιακ), Σόουζα, Χαλένιους (75’ Εφραίμ), Μάτιτς, Πάβλοβιτς, Ζοαζίνιο (46’ Τάμαρι), Βούρος, Ιωάννου, Σάβιτς, Μιχαϊλοβιτς.

Καραμπάκ: Begovic, Garayev, Ailton, Medvedev, Abdullayev, Míchel (83’ A. Hüseynov,) Quintana (16’ Gueye) (76’ Romero),  Sadygov, Zoubir, Almeida, Hüseynov.

Κίτρινες: Σόουζα /Almeida, Míchel, Begovic,