Έγραψε άλλη μια χρυσή σελίδα ο ΑΠΟΕΛ!

Με απολογισμό 3 νίκες μια ισοπαλία και 2 ήττες και 10 βαθμούς αλλά και πρόκριση στους 32 του Γιουρόπα Λιγκ ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις του ΑΠΟΕΛ στους ομίλους της διοργάνωσης.

Οι γαλαζοκίτρινοι έγραψαν ακόμη μια ευρωπαϊκή χρυσή σελίδα στην ιστορία τους αφού κέρδισαν την Σεβίλλη με 1-0 μέσα στο ΓΣΠ με γκολ το οποίο πέτυχε στο 61ο λεπτό ο Σάβιτς.

Πέναλτι απέκρουσε ο Μπέλετς στο 54ο λεπτό.

Πλέον οι γαλαζοκίτρινοι έχουν στραμμένη την προσοχή τους στην κλήρωση της Δευτέρας που θα μάθουν τον αντίπαλο τους για τους 32 της διοργάνωσης.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ. Οι γαλαζικίτρινοι με αλλαγές στον σχηματισμό τους (4-4-3), προσπάθησαν από την αρχή να κλείσουν τους χώρους προς την εστία του Μπέλετς, κάτι που κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό αν και η κατοχή έφτασε ακόμη και το 33-67 για την Σεβίλλη.

Οι γαλαζοκίτρινοι με σωστή αμυντική λειτουργία σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτό δεν επέστρεψαν στους ποδοσφαιριστές της Σεβίλλης να φτάσουν και να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μπέλετς, ενώ από την άλλη δεν κατάφεραν με την σειρά τους να βγούν μπροστά παρά μόνο σε μια αντεπίθεση.

Πρώτη κλασική με Τάμαρι
Την πρώτη κλασική ευκαιρία του αγώνα βρήκε ο ΑΠΟΕΛ. Ουσιαστικά ήταν και η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα. Στο 27ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι βγήκαν σε αντεπίθεση με τον Τάμαρι με τον Ιορδανό όμως να κάνει το πλασέ πάνω στον τερματοφύλακα.

Απάντησε η Σεβίλλη
Στην αντεπίθεση της χαμένης φάσης του ΑΠΟΕΛ λίγο έλειψε η Σεβίλλη να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 28ο λεπτό ο Ocampos, βγήκε απέναντι στον Μπέλετς έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ να κρατάει το μηδέν στην άμυνα.

Αποκρούει πέναλτι ο Μπέλετς
Στο 56ο λεπτό η Σεβίλλη κερδίζει πέναλτι μετά από άτσαλο πέσιμο του Άλεφ πάνω σε ποδοσφαιριστή της Σεβίλης. Ο Dabbur ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι με τον Μπέλετς να μαντεύει σωστά την γωνία της εκτέλεσης και να κρατά το μηδέν για τον ΑΠΟΕΛ.

Το κάρφωσε ο Σάβιτς
Αφού ο Μπέλετς απέκρουσε το πέναλτι τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ πήρε κεφάλι στο σκορ. Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν κόρνερ και ο Μάτιτς έστειλε συστημένη την μπαλιά στο κεφάλι του Σάβιτς ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Bounou για το 1-0.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μερκής, Σάβιτς, Μιχαίλοβιτς, Ιωάννου, Άλεφ, Μάτιτς, Σόουζα, Γιάκολις (79’ Μακρής), Τάμαρι και Πάβλοβιτς (70’ Ντεβινσέντι)

Σεβίλλη:  Bounou (GK), Sergi Gómez, Ocampos, Rony Lopes, Hernández (46’ Gudelj)Pozo, Gudelj, Escudero (C), Jordán (46’ Óliver Torres) Gil (68’ Mena), Genaro

Κίτρινες : Ιωάννου, Σάβιτς, Άλεφ  / Gudelj, Escudero, Lopes, Ocampos