Κέρδισε και έχασε στο Ισραήλ

Όταν προηγείσαι με 2-0 και ισοφαρίζεσαι σε 2-2, σαφώς και δεν μπορείς να νιώθεις ικανοποιημένος. Όμως, όταν βάλεις όλα τα δεδομένα στη σωστή τους διάσταση, τότε η ισοπαλία σε μια δύσκολη και αήττητη έδρα στα προκριματικά είναι θετικό αποτέλεσμα. Ο ΑΠΟΕΛ έφυγε αλώβητος από το Ισραήλ και καλείται την ερχόμενη Πέμπτη (16/8) να αξιοποιήσει το ΓΣΠ και να περάσει. Εκεί που μετράει τεράστιες προκρίσεις κόντρα σε πιο δυνατούς αντιπάλους και στη φετινή περίοδο 2 στα 2.

Όσοι πίστευαν ότι δεν μπορούσε να παρουσιαστεί εκ νέου κακός ο ΑΠΟΕΛ για 3ο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι, νιώθουν δικαιωμένοι. Οι γαλαζοκίτρινοι έβγαλαν όλα τα στοιχεία που απουσίαζαν στη Λιθουανία και στην Εσθονία και πήραν αυτό που ήθελαν για αρχή. Να μην χάσουν.

Στο πρώτο ημίχρονο οι πρωταθλητές ήταν πάρα πολύ καλοί. Σωστό πλάνο, αποτελεσματικότητα, συγκέντρωση και πολύ καλή αμυντική λειτουργία που ξεκινούσε από την επίθεση. Οι παίχτες του Μπαλταζάρ πίεζαν από ψηλά και δεν επέτρεπαν στον αντίπαλο να επιτεθεί ορθόδοξα. Από την άλλη σκόραραν δυο τέρματα και όλα έμοιαζαν τέλεια. Ήρθε, όμως, το τέρμα των γηπεδούχων μετά από λάθος για να τους βάλει στο παιχνίδι.

Στο 2ο ημίχρονο η κούραση ήταν φανερή στους γαλαζοκίτρινους που έπαιξαν για να προφυλάξουν το σκορ, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ισοφαρίστηκαν, όμως, θα μπορούσαν και να χάσουν. Έμειναν με 10 παίχτες για 15 και πλέον λεπτά. Ο Ντελατόρε αποβλήθηκε και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στον επαναληπτικό.

Αυτό είναι που προβληματίζει περισσότερο τον Μπαλταζάρ γιατί ο ΑΠΟΕΛ θα πάει στον εξαιρετικής σημασίας επαναληπτικό χωρίς επιθετικό. Με τον Ντελατόρε τιμωρημένο και τον Ρεζά εκτός λόγω πολιτικών θεμάτων, οι γαλαζοκίτρινοι θα πρέπει να επιστρατεύσουν κάποιον άλλον, πιθανότατα τον Ντε Βινσέτι.