Όνειρο ήταν και πάει...

Ο ΑΠΟΕΛ υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μπάζελ και το ταξίδι στην Ελβετία την ερχόμενη εβδομάδα απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν στο ΓΣΠ με σχετική ευκολία 0-3 στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ και μαζί την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν όλα τα λάθη των παιχτών του Μαρίνου Ουζουνίδη που παρακολούθησε το παιχνίδι από τα επίσημα θεωρία. Πετρέτα, Στόκερ και Καμπράλ, υπέγραψαν τη νίκη των Ελβετών που είχαν και δοκάρι με τον τελευταίο. Η 15η θέση που θα έδινε πέντε ευρωπαϊκά εισιτήρια τη μεθεπόμενη αγωνιστική περίοδο, δεν υφίσταται πλέον.

Μπέλετς-Μπάζελ 0-1

Το τέρμα του Πετρέτα, αλλά και οι δυο εξαιρετικές επεμβάσεις του Μπέλετς, ήταν ότι καλύτερο έγινε στο 1ο ημίχρονο. Οι γαλαζοκίτρινοι μπλοκαρίστηκαν στην πολύ καλή λειτουργία των παιχτών της Μπάζελ, οι οποίοι ήταν απλωμένοι σε όλο το γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ σκόραραν. Με τη συμπλήρωση του 15ου λεπτού, ο Πετρέτα βρέθηκε μόνος από αριστερά και με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Οι παίχτες της Μπάζελ, πήραν τα πάνω τους, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που αποσυντονίστηκαν. Οι Ελβετοί μετά το τέρμα κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα και έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα δυο τερμάτων. Στο 26’ μετά από κοντινή κεφαλιά του Τσάκα και στο 39’ σε τετ α τετ του Καμπράλ. Και στις δυο περιπτώσεις ο Μπέλετς απέκρουσε σωτήρια και κράτησε την ομάδα του ζωντανή.

Η μοναδική καλή στιγμή του ΑΠΟΕΛ στο ημίχρονο ήταν στο 25’ μετά από σουτ του Μάτιτς που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τέλειωσαν την πρόκριση

Η Μπάζελ συνέχισε από εκεί που έμεινε και στο 53ο λεπτό, διπλασίασε τα τέρματα της. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν γρήγορα πίσω από την άμυνα των γαλαζοκιτρίνων, έκρυψαν την μπάλα και ο Στόκερ με υποδειγματικό σουτ, έγραψε το 0-2 και παράλληλα έδωσε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Στο 58’ οι Ελβετοί λίγο έλειψε να κλειδώσουν την πρόκριση, όμως, ο Καμπράλ με το κεφάλι σημάδεψε το δοκάρι του Μπέλετς.

Πέντε λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 63’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε την καλύτερη του ευκαιρία μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Χαλένιους λίγα λεπτά μετά που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, έκανε το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική των διχτύων. Την ίδια τύχη είχε και το επόμενο σουτ, από τον Τάμαρι.

Στο 66’ ο Καμπράλ πέτυχε ότι δεν κατάφερε στην προηγούμενη φάση των Ελβετών. Έκανε το μακρινό συρτό σουτ και έγραψε το 0-3, σκορ που ουσιαστικά δίνει την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Οι δυο ομάδες συμβιβάστηκαν με τη διαφαινόμενη νίκη-πρόκριση της Μπάζελ, με αποτέλεσμα να μη δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία μέχρι το τριπλό σφύριγμα του Ισραηλινού διαιτητή, Ορέλ Γκρίνφελντ.

Στο τέλος κάθε άρθρου: Tην πορεία των κυπριακών ομάδων στις κορυφαίες ευρωπαϊκές οργανώσεις στηρίζουν η Cablenet και η ACS Cyprus