Τι κάνει μετά από εκτός έδρας ισοπαλία

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε θετικό αποτέλεσμα στο Ισραήλ και μετέφερε το θέμα πρόκρισης στο ΓΣΠ. Οι γαλαζοκίτρινοι θεωρητικά -πάντα- έχουν ένα ελάχιστο προβάδισμα, λόγω έδρας, όμως, αυτό δεν αρκεί προκειμένου να πάρουν το ζητούμενο. Θα πρέπει να παρουσιαστούν το ίδιο καλοί όπως στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Μπερ Σεβά για να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Στο παρελθόν ο ΑΠΟΕΛ πήρε 10 ισοπαλίες όταν το πρώτο παιχνίδι έγινε εκτός έδρας και μετέφερε την υπόθεση πρόκριση στη Λευκωσία. Τι έκαναν οι γαλαζοκίτρινοι; Εφτά φορές προκρίθηκαν και τρεις αποκλείστηκαν.

Θυμηθείτε τα 10 παιχνίδια

Η πρώτη φορά που ο ΑΠΟΕΛ πήρε στο πρώτο παιχνίδι ισοπαλία (0-0) ήταν την περίοδο 1976/77 στο Καυτατζόγλειο απέναντι στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο του Α’ γύρου του κυπέλλου κυπελλούχων. Στον επαναληπτικό, η ομάδα της Λευκωσίας κέρδισε με 2-0 και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο. Αποκλείστηκε από την Νάπολι.

Η δεύτερη φορά ήταν και πάλι απέναντι σε Ελλαδική ομάδα, την ΑΕΚ Αθηνών, την περίοδο 1992/93 για τον Α’ γύρο του νεοσύστατου Τσάμπιονς Λιγκ. Το πρώτο παιχνίδι τέλειωσε 1-1 και ο επαναληπτικός 2-2. Ο ΑΠΟΕΛ αποκλείστηκε λόγω των εκτός έδρας τερμάτων.

Ένα χρόνο μετά, το σκηνικό επαναλήφθηκε με την Μπαγκόρ, αλλά με διαφορετική κατάληξη. Το 1-1 του πρώτου αγώνα για τα προκριματικά του κυπέλλου κυπελλούχων, δεν στέρησε την πρόκριση στον ΑΠΟΕΛ. Κέρδισε στο Μακάρειο με 2-1 και πέρασε. Στη συνέχεια έμεινε εκτός, από την Παρί.

Το 1997/98 οι γαλαζοκίτρινοι αγωνίστηκαν με την Τόρσβαν για τα προκριματικά του κυπέλλου κυπελλούχων. Πήραν την λευκή ισοπαλία εκτός έδρας και στο Μακάρειο επικράτησαν με 6-0 και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αποκλείστηκαν στη συνέχεια από την Στουρμ Γκρατς.

Η επόμενη φορά ήταν την περίοδο 2002/03. Ο ΑΠΟΕΛ αντιμετώπισε τη Φλόρα Ταλίν στον Α’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και εξήλθε ισόπαλος 0-0 στην Εσθονία και πέρασε στο ΓΣΠ χάρη στο 1-0. Εκείνη τη χρονιά οι γαλαζοκίτρινοι αγωνίστηκαν για πρώτη φορά στην Ευρώπη σε 10 αγώνες.

Το 2007/08 η ομάδα της πρωτεύουσας έπαιξε με την Πέλιστερ για τον Α’ προκριματικό γύρο του κυπέλλου UEFA. Ο πρώτος αγώνας έληξε χωρίς τέρματα και στο ΓΣΠ 1-0. Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ απέκλεισε τον Ερυθρό Αστέρας, αποκλείστηκε από την Σάλκε.

Την περίοδο 2012/13, μετά την ονειρική πορεία στο Τσάμπιονς Λιγκ, ο ΑΠΟΕΛ προσγειώθηκε ανώμαλα. Έφτασε στο κατώφλι των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, όμως, αποκλείστηκε από τη Νέφτσι Μπακού. Στον πρώτο αγώνα το παιχνίδι τέλειωσε 1-1, ενώ στο ΓΣΠ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 3-1.

Την επόμενη χρονιά, στον ίδιο γύρο επαναλήφθηκε το σκηνικό. Με τη Ζούλτε Βάρεγκεμ ως αντίπαλο αυτή τη φορά. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε ισοπαλία στο Βέλγιο 1-1, αλλά ηττήθηκε στο ΓΣΠ με 2-1 και αποκλείστηκε. Μπήκε στους ομίλους με κλήρωση.

Την περίοδο 2014/15 σημειώθηκε και το πρώτο 2-2 σε εκτός έδρας παιχνίδι, όπως τώρα με την Μπερ Σεβά. Ο ΑΠΟΕΛ αντιμετώπισε στον 3ο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ την Ελσίνκι και πήρε ισοπαλία 2-2 στη Φινλανδία. Κέρδισε στο ΓΣΠ 2-0 και αντιμετώπισε την Άαλμποργκ στα πλέι οφ. Το πρώτο παιχνίδι στη Δανία έληξε 1-1 και στη Λευκωσία 4-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Η τελευταία φορά που ο ΑΠΟΕΛ πήρε ισοπαλία ήταν πρόπερσι. Στην Ουαλία απέναντι στην ΤΝΣ για το 2ο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, 0-0. Στο ΓΣΠ η ομάδα του Κρίστιανσεν κέρδισε με 3-0. Οι γαλαζοκίτρινοι εκείνη τη χρονιά έφτασαν μέχρι τους 16 του Γιουρόπα Λιγκ.