Θριαμβεύτρια η ΑΕΚ, showman ο Τρισκόφσκι

Με θριαμβευτικό τρόπο και τον Ιβάν Τρισκόφσκι να γράφει ιστορία, η ΑΕΚ προκρίθηκε με δεύτερη νίκη επί της Στουρμ Γκρατς και περιμένει αντίπαλο στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε στο «ΑΕΚ Αρένα» με 5-0 χάρη στο χατ τρικ του Σκοπιανού, το πέναλτι του Λαρένα και το άψογο πλασέ του Φλοριάν στην επιστροφή του. Αήττητη παραμένει η ΑΕΚ, με τρεις νίκες, μια ισοπαλία και μηδέν παθητικό. Με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι λόγω κόκκινης (2η κίτρινη) του Λόβριτς στο 59ο λεπτό, ενώ αποβλήθηκε και ο Ιραόλα στο 42’ για διαμαρτυρίες. Από το ζευγάρι Φέγενορντ-Τρεντσίν θα προκύψει ο αντίπαλος των κιτρινοπράσινων στα πλέι οφ. Η Σλοβάκικη ομάδα κέρδισε στο πρώτο παιχνίδι με 4-0.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στην «Αρένα». Ο Ιβάν Τρισκόφσκι φρόντισε από πολύ νωρίς να αποβάλει το οποιοδήποτε άγχος από την ομάδα του και να βάλει ταφόπλακα στις ελπίδες των Αυστριακών. Ο Σκοπιανός φορ στο 8ο λεπτό υποδέχτηκε ωραία την πάσα του Ακοράν, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ. Παράλληλα, έγραψε ιστορία ως ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σημείωσε 13 τέρματα στην Ευρώπη με ομάδες της Κύπρου (11 με ΑΕΚ και 2 με ΑΠΟΕΛ), αριθμό τον οποίο διεύρυνε κατά δυο, δηλαδή 15.

Η συνέχεια εξελίχθηκε πάρα πολύ θετικά για την ΑΕΚ που έλεγξε το παιχνίδι και δημιούργησε ευκαιρίες (όχι πολλές) για να φτάσει στο δεύτερο τέρμα. Το πέτυχε με τον Τρισκόφσκι στο 36ο λεπτό, όμως, λανθασμένα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Βέβαια προηγήθηκε ανάλογη λανθασμένη απόφαση από τον άλλο βοηθό διαιτητή, ο οποίος σήκωσε το σημαιάκι του σε τέρμα των φιλοξενούμενων στο 13’.

Στο 41ο λεπτό και με το ρυθμό να είχε πέσει, ήρθε το τέρμα του Γιάννου που έφερε την αποβολή του Ιραόλα. Ο Ελλαδίτης σκόραρε με το χέρι στην πτώση του, αλλά ο διαιτητής σωστά ακύρωσε το γκολ. Ο προπονητής της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα για σπρώξιμο και το πλήρωσε με αποβολή.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό, η Στουρμ μπήκε πιο επιθετικά και η ΑΕΚ πιο αμυντικά. Άλλωστε δεν συνέτρεχε κανένας λόγος για να επιτεθεί. Ήταν προσεχτική, με σωστό και καλό πλάνο που δεν άφηνε τον αντίπαλο να απειλήσει τον Τόνιο. Στο 59ο λεπτό τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για την ομάδα της Λάρνακα λόγω αποβολής του Λόβριτς. Παρ’ όλα αυτά η επόμενη φάση ήρθε από τους φιλοξενούμενους, με τον Τόνιο να αποκρούει την κοντινή προβολή του Ζούλτς.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα της και έφτασε σε νέα επιβλητική νίκη επί της Αυστριακής ομάδας. Ο Λαρένα στο 65’ με γκολ πέναλτι –το οποίο κέρδισε ο Γιάννου-, έγραψε το 2-0 και δυο λεπτά μετά ο Τρισκόφσκι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νέα επιτυχία των κιτρινοπράσινων.

Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ΑΕΚ, όμως, ήταν… αχόρταγη και ήθελε και άλλο τέρμα και το πέτυχε με ποιον άλλο; Τον showman της βραδιάς Ιβάν Τρισκόφσκι. Στο 80ο λεπτό ο Ασούμπρε έδωσε στον Σκοπιανό, ο οποίος με δυνατό σουτ πέτυχε το χατ τρικ και σημείωσε το 4-0.

Η είσοδος του Φλοριάν στον αγωνιστικό χώρο, άνοιξε την όρεξη σε όλους στην «Αρένα». Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε δυο τέρματα, όμως, το ένα μέτρησε, αφού το πρώτο ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Το τέρμα ήταν εξαιρετικό, αφού μετά από μακρινή μπαλιά ο Φλοριάν έκανε άψογο πλασέ στην κίνηση και διαμόρφωσε το τελικό 5-0 για την ΑΕΚ.