ΑΠΟΕΛ-Μπερ Σεβά 3-1: Ψυχή, ανατροπή και πρόκριση

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς στο παιχνίδι (19’), ο ΑΠΟΕΛ εβγαλε ψυχή, έκανε την ανατροπή και προκρίθηκε στα Play offs του Γιουρόπα Λιγκ, εκεί που περιμένει η Αστάνα.

Δείτε ΕΔΩ το Live του αγώνα

Με ανατροπή σε ένα 15λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο με Καζού(64’) και Σόουζα(79’), και το κερασάκι στο 94’ από τον τελευταίο ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 3-1 την Μπερ Σεβά και πήρε την πρόκριση του στα Play offs του Γιουρόπα Λιγκ, εκεί που περιμένει η Αστάνα.
Το 2-2 του πρώτου αγώνα έδινε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ και σε συνδυασμό με το 2-1, οι γαλαζοκίτρινοι κλείδωσαν το εισιτήριο για τα Play offs της διοργάνωσης. Η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο πραγματοποίησε πολλά αμυντικά λάθη που λίγο έλειψαν να στοιχίσουν. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχος και δίκαιαι γύρισε και πήρε την πρόκριση.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Σάλαι στο 16’ να μην μπορεί να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίκτυα. Ακολούθως η Χάποελ Μπερ Σεβά στην πρώτη της ευκαιρία κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να βάλει δύσκολα στον ΑΠΟΕΛ. Στο 19’ ο Μπεν Μπασάτ βρέθηκε μόνος του σε κενή εστία και μετά πάσα που έγινε από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 0-1.
Αφού οι Ισραηλινοί έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, συνέχισαν πιστοί στο αμυντικό τους πλάνο και δυσκόλεψαν τον ΑΠΟΕΛ στο να δημιουργήσει. Στο 31’ ήρθε και δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Ντε Βινσέντι να πλασάρει εντός περιοχής και τον τερματοφύλακα της Μπερ Σεβά να αποκρούει, ενώ θα μπορούσε να πασάρει δίπλα στον Τάμαρι που ήταν μόνος.
Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να φτιάξει ευκαιρίες, λόγω της μαζικής άμυνας που έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο για να πετύχει γκολ και να πάρει την πρόκριση στα play off του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Μπαλταζάρ, έβαλε πίεση στους Ισραηλινούς, οι οποίοι έχασαν 2-3 καλές ευκαιρίες για να κάνουν το 0-2. Στο 65’ ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ζητούμενο με τον Καζού να κάνει πλασέ από κοντινή απόσταση και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα, βάζοντας σε θέση οδηγού τον ΑΠΟΕΛ. Η Μπερ Σεβά επηρεάστηκε από το γκολ και ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι καλύτερος. Στο 79’ μάλιστα έκανε την ανατροπή με σκόρερ τον Σόουζα από κοντά μετά από απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα.
Στο 94’ ο Σόουζα με δεύτερο προσωπικό γκολ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και έστειλε τον ΑΠΟΕΛ στα Play offs.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσούε, Βούρος, Καρλάο, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Σάλαϊ, Τάμαρι, Ντε Βινσέντι
Μπερ Σεβά: Γκορές, Μπιτόν, Τάχα, Κάμπα, Οχαγιόν, Σέιμαν, Όγκου, Έινμπιντερ, Έζρα, Νουακάμε, Μπεν Μπασάτ