Πάει Καζακστάν για εκδίκηση ο ΑΠΟΕΛ

Την ευκαιρία για να πάρει εκδίκηση από τον προ τριετίας αποκλεισμό στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, παρουσιάζεται στον ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι μετά τη νίκη – πρόκριση επί της Χάποελ Μπερ Σεβά στο «καυτό» ΓΣΠ βρίσκονται στον προθάλαμο των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, εκεί όπου τους αναμένει η Αστάνα.

Οι πρωταθλητές καλούνται να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Καζάκων και να αγωνιστούν για 6η συναπτή περίοδο σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι δυο ομάδες τα τελευταία χρόνια ανέπτυξαν μια ιδιαίτερη… σχέση. Δυο φορές συναντήθηκαν στην Ευρώπη. Στα προκριματικά και στους ομίλους.

Η πρώτη φορά ήταν την περίοδο 2015/16, όταν οι Καζάκοι απέκλεισαν τους γαλαζοκίτρινους και προκρίθηκαν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Στον πρώτο αγώνα η ομάδα του Στοΐλοφ κέρδισε 1-0 και ο επαναληπτικός του ΓΣΠ τέλειωσε 1-1.

Την επόμενη χρονιά οι δυο ομάδες κληρώθηκαν στον ίδιο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, μαζί με Ολυμπιακό Πειραιώς και Γιουνγκ Μπόις. Στους αγώνες σε Κύπρο και Καζακστάν, οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν την έδρα τους, κέρδισαν με το ίδιο σκορ 2-1 και με τον ίδιο τρόπο, με ανατροπή.

Το νέο συναπάντημα θα γίνει στο ΓΣΠ την ερχόμενη Πέμπτη. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο στολίδι του Καζακστάν μια εβδομάδα μετά.