Ισαΐλοβιτς, Γκαρσία και Τρισκόφσκι

Ο Ιβάν Τρισκόφσκι πέτυχε χατ τρικ -στη βραδιά που έγραψε ιστορία- και έγινε ο 3ος ποδοσφαιριστής που σημειώνει κάτι τέτοιο με τη φανέλα της ΑΕΚ στην Ευρώπη.

Ο Σκοπιανός επιθετικός ισοφάρισε τους Ισαΐλοβιτς και Γκαρσία, οι οποίοι μέχρι προχθές το απόγευμα ήταν οι μοναδικοί ποδοσφαιριστές που πέτυχαν τρία τέρματα σε ευρωπαϊκό αγώνα της ΑΕΚ.

Όμως, από το βράδυ της 16ης Αυγούστου του 2018 έχουν… παρέα σ’ αυτό το δύσκολο και τιμητικό επίτευγμα. Τον Ιβάν Τρισκόφσκι.

Ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σημείωσε χατ τρικ με την ΑΕΚ στην Ευρώπη ήταν ο Ντράγκαν Ισαΐλοβιτς την περίοδο 2004/05. Ο Σέρβος σε ένα ημίχρονο πέτυχε όλα τα γκολ της ομάδας του στη νίκη επί της Μακάμπι Πέταχ Τίκβα στον πρώτο αγώνα των δυο ομάδων.

Ο δεύτερος παίχτης ήταν ο Γκονζάλο Γκαρσία. Ο Ισπανός πέτυχε το χατ τρικ στη μεγαλύτερη μέχρι σήμερα νίκη κυπριακής ομάδας στην Ευρώπη, στο 8-0 επί της Φλοριάνα, στον πρώτο αγώνα της ΑΕΚ στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ της περιόδου 2011/12.