Εκτός ομίλων από τη... Ρωσική ρουλέτα

Μετά από πέντε χρόνια συνεχόμενης παρουσίας στους ομίλους Ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε εκτός, από την Αστάνα,

Με τέσσερα συνεχόμενα χαμένα πέναλτι στη διαδικασία των πέναλτι, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε εκτός Ευρώπης. Η Αστάνα κέρδισε στην διαδικασία των πέναλτι με 2-1, με τον Έριτς να αποκρούει δυο πέναλτι και τους Εφραίμ και Ντελατόρε να στέλνουν την μπάλα εκτός.

Στην κανονική διάρκεια η Αστάνα κέρδισε με 1-0 και η πρόκριση παίχτηκε στην παράταση, εκεί που οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν πετύχουν κάποιο. Στα πέναλτι οι παίκτες της Αστάνα είχαν πιο καθαρό μυαλό και χάριν σε δυο αποκρούσεις πέναλτι του Έριτς, πανηγύρισαν την πρόκριση στους ομίλους.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλά στον αγώνα και με οργανωμένη άμυνα προσπάθησε να κρατήσει μακριά από την εστία του Βάτερμαν. Με την πάροδο του χρόνου η Αστάνα ανέβαζε ρυθμό και γινόταν επικίνδυνη. Σε μια από αυτές τις φάσεις κέρδισε πέναλτι για χέρι του Καρλάο (πολύ αυστηρή απόφαση) και ο Ενρκίκε στο 16’ άνοιξε το σκορ για τους Καζάκους, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Μετά το γκολ, ο ΑΠΟΕΛ έδειξε αντίδραση, κράτησε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια και έψαξε τρόπους να απειλήσει. Στο 29’ υπήρξε σπρώξιμο του Άνισιτς στον Ρέζα, ο οποίος ήταν έτοιμος να σκοράρει, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα του Μπαλταζάρ δεν απειλήθηκε, έψαξε την ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να απειλήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε και πάλι την κατοχή της μπάλας και η Αστάνα έψαχνε να βρει χώρους στην αντεπίθεση. Οι γαλαζοκίτρινοι μέχρι το 70’ είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο δεν μπορούσαν να απειλήσουν την Αστάνα, αφού δεν υπήρχαν οι σωστές επιλογές στην τελική πάσα. Η μεγαλύτερη φάση του ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 75’ όταν ο Τάμαρι έχασε τετ α τετ με τον Έριτς και στη συνέχεια ο Ρέζα πλάσαρε έξω. Μέχρι το τέλος του αγώνα οι δυο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ότι η πρόκριση θα παιχτεί στην παράταση και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός και οι δυο ομάδες δεν ήθελαν να δεχθούν γκολ, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, ο ΑΠΟΕΛ πίεσε, βρήκε ευκαιρίες με τον Ντελατόρε και τον Ντε Βινσέντι, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε και η πρόκριση παίχτηκε στα πέναλτι.