Στους ομίλους η ΑΕΚ!

Με τον Απόστολο Γιάννου και την παρέα του σε τρελά κέφια, η ΑΕΚ για δεύτερη φορά στην ιστορία της και πρώτη στην ΑΕΚ Αρένα, προκρίνεται στους χρυσοφόρους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ! Η ιστορία γράφτηκε το 2011 και τώρα επτά χρόνια μετά, συνεχίζεται για τους Λαρνακείς. Γιάννου και Ακοράν τα γκολ για την ΑΕΚ, που "πάτησε" στο λαιμό την Τρέντσιν και με το 3-0 θα βρίσκεται αύριο στην κλήρωση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Και τρία γκολ σέρβιρε ο Ιβάν Τρισκόφσκι, που επίσης ήταν σε τρελά κέφια!

Εικόνα αγώνα:
Με τους καλύτερους οιωνούς και κάνοντας ονειρικό ξεκίνημα, η ΑΕΚ μπήκε σε θέση οδηγού με το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου στην ΑΕΚ Αρένα, με τον Γιάννου να οπλίζει και να σκοτώνει τον Σεμρίνετς στο 23ο δευτερόλεπτο του αγώνα και τον Ακοράν να συνεχίζει από εκεί που έμεινε στη Σλοβακία. ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Ισπανό που δείχνει ότι είναι στα καλύτερα του!

Η ΑΕΚ  φόρεσε τα καλά της και με τον εξαιρετικό παλμό που έδωσε ο κόσμος από τις εξέδρες του ΑΕΚ Αρένα, μπήκε σε θέση οδηγού, φτάνοντας ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η ΑΕΚ μπήκε στο πρώτο μέρος για να ζήσει τα’ όνειρο της πρόκρισης των ομίλων και έδειχνε να το ελέγχει πλήρως. Στο 10’ του αγώνα και μετά το πρώτο γκολ η ΑΕΚ με τον Ακοράν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως δεν κατάφερε να βρει σωστά τη μπάλα, ενώ έπρεπε να συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο για να κάνει την πρώτη της τελική η Τρέντσιν με τον Ουμπίκ να εκτελεί κόρνερ και τον Σούλεκ να κάνει την πρώτη κεφαλιά με τον Τόνιο να μαζεύει. 25' Ο Ακοράν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση όμως δεν  κατάφερε να βρει σωστά τη μπάλα.

Στο 27’ η δεύτερη χαμένη τεράστια ευκαιρία της Τρέντσιν έφερε και δικαιολογημένα φωνές από τον πάγκο της ΑΕΚ, αφού ο Ιραόλα είδε για λίγα λεπτά τους παίκτες του να χαλαρώνουν, με τον Τσατάκοβιτς να απελευθερώνεται όμορφα έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, το πλασέ τους όμως έφυγε λίγα εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Τόνιο.

Άμεση απάντηση από την ΑΕΚ και με γκολάρα μάλιστα, αυτή του Ακοράν με τον Ισπανό να  στέλνει τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σέμρινετς με βολίδα από το ύψος της περιοχής. Ένα πολύ καλό καλό σουτ από τον Τρισκόφσκι, δεν ήταν αρκετό για να έρθει και ένα τρίτο γκολ που σφυρίσει τη λήξη του πρώτου μέρους ο Ρώσος διαιτητής.

Δεν πέρασαν δέκα λεπτά από το δεύτερο μέρος του αγώνα και η ΑΕΚ δικαιολογημένα ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Ακοράν μέσα στην περιοχή, η παράβαση ήταν καθαρή, με τον Ρώσο διαιτητή στο 56’ να κλείνει τα μάτια.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά πιο χαλαρός με τον Ιραόλα μάλιστα να δίνει το σύνθημα στους φίλους της ΑΕΚ να δώσουν φωνή για να στηρίξουν τους ποδοσφαιριστές, ενέργεια που είχε και αποτέλεσμα αφού το 3-0 δεν άργησε, με τον Ελλαδίτη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά μετά από κεφαλιά πάσα του Τρισκόφσκι.

Στο 81' είχαμε δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Χέφελ και τον Τολμές να σκοράρει στην επαναφορά όμως ήταν σε θέση οφσάιντ. Το χρονόμετρο κυλούσε υπερ της ΑΕΚ με το Ρώσο διαιτητή να σφυρίζει για τελευταία φορά και την ΑΕΚ να μπαίνει πανάξια στους ομίλους!!

Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ: Τόνιο, Μόισοφ. Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς, Σίλβα, Λαρένα (84’ Γκαρσία), Ακοράν, Τέτε (62’ Κάσες), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γιάννου (74’ Τολμές)

Τρέντσιν: Šemrinec, Sulek, Paur, Yem, Julien, Catakovis, Mahdioui, Ubbing (73’ Kleščík), Sleeger, Mance, Azango