Πλέι οφ; Η δουλειά του!

Άμα το ‘χεις, το ‘χεις! Ο Απόλλωνας συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να προκρίνεται στους ομίλους της διοργάνωσης κάθε φορά που φτάνει μέχρι τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, αφού με τη νίκη που πήρε με 1-0 σε βάρος της Βασιλείας στο ΓΣΠ εξασφάλισε την τέταρτη συμμετοχή του στις ισάριθμες φορές που συμμετείχε στη συγκεκριμένη φάση του θεσμού.

Το γκολ του Χάμπου Κυριάκου στο 53’ ήταν αρκετό για να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, σε συνδυασμό, ασφαλώς, και με τα δύο γκολ που είχε βάλει στο Σεντ Γιάκομπ Παρκ την περασμένη εβδομάδα.

Θυμηθείτε εδώ τη γραπτή περιγραφή της αναμέτρησης.

Καλός ρυθμός, μια ευκαιρία
Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά καλός στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, αλλά παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να περάσουν μόλις εφτά δευτερόλεπτα για να καταγραφεί η πρώτη τελική (ένα εκτός περιοχής σουτ του Παπουλή που έφυγε άουτ), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όσον αφορά την παραγωγή ευκαιριών. Ο Απόλλωνας στεκόταν καλά στον αγωνιστικό χώρο και δεν απειλήθηκε καθόλου από τη Βασιλεία, ενώ είχε στο ενεργητικό του τη μοναδική καλή ευκαιρία μετά από ένα σουτ του Περέιρα στο 14’, το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Χάνσεν.

Δοκάρι και πέναλτι που δεν δόθηκε
Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου οι καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες αυξήθηκαν. Ο Απόλλωνας έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 38’ όμως δεν κατάφερε να το πετύχει εξαιτίας της κακής του τύχης, αφού το πλασέ του Παπουλή μετά την ωραία πάσα που του έβγαλε ο Περέιρα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν την πρώτη τους απειλητική προσπάθεια δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Κάμπο σούταρε δις εντός περιοχής όμως η μπάλα σταμάτησε και στις δύο περιπτώσεις σε σώματα αμυντικών του Απόλλωνα, ενώ στο τελευταίο λεπτό ο Μάγκλιτσα ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Κούμαρτ, όμως ο Γάλλος διαιτητής άφησε λανθασμένα το παιχνίδι να συνεχιστεί χωρίς να υποδείξει παράβαση.

Μπήκε και επιβλήθηκε
Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Απόλλωνας πήρε για τα καλά τη σκυτάλη της υπεροχής, επιβλήθηκε στον αγωνιστικό χώρο, κράτησε σχεδόν κατ’ αποκλειστικότητα την μπάλα και στο 53’ έφτασε στο γκολ, με τον Χάμπο Κυριάκου να σουτάρει από πολύ μακρινή απόσταση, την μπάλα να κοντράρει και να αλλάζει τροχιά στο κεφάλι του Μπαλάντα και εν τέλει να καταλήγει στα δίχτυα του Χάνσεν.

Διπλό «όχι» του Βάλε
Μετά το γκολ των γηπεδούχων η Βασιλεία κράτησε περισσότερο την μπάλα σε σχέση με τον Απόλλωνα, που έριξε το βάρος στην υπεράσπιση των κεκτημένων και έδωσε κατοχή και χώρο στον αντίπαλο προκειμένου να περιορίσει τους χώρους μπροστά στην περιοχή του. Οι πρώτες απειλητικές προσπάθειες ήρθαν διά ποδός Φαν Βολφσβίνκελ, που δοκίμασε δις το πόδι του εκτός περιοχής όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Βάλε και στις δύο περιπτώσεις. Η Βασιλεία προσπάθησε να αυξήσει την πίεση όσο περνούσε ο χρόνος, όμως ο Απόλλωνας δεν της επέτρεψε να φτιάξει άλλη ευκαιρία με αποτέλεσμα να κρατήσει το 1-0 και την πρόκριση στους ομίλους ως το τέλος.

Συνθέσεις

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο (73’ Στυλιανού), Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Χ. Κυριάκου, Περέιρα (78’ Μάρκοβιτς), Παπουλής, Σκέμπρι (62’ Σαρδινέρο), Μάγκλιτσα.

Βασιλεία: Χάνσεν, Βίντμερ, Κούμαρτ, Μπαλάντα, Πετρέτα, Ντιέ, Φρέι, Ζούφι (76’ Πουλουλού), Κάμπο (46’ Αϊέτι), Οκαφόρ (81’ Μπούα), Φαν Βολφσβίνκελ.