Μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του, ο Απόλλωνας παρουσιάζει το προφίλ των ομάδων που θα κληθεί να αντιμετωπίσει στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Αναλυτικά:

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση των ομίλων του Europa League 2018-19 με την ομάδα μας να κληρώνεται και πάλι σε έναν από τους πιο δύσκολους ομίλους που έχουν σχηματιστεί.

Λάτσιο, Μαρσέιγ και Άιντρακτ Φρανκφούρτης. Ακολουθεί σύντομο ιστορικό των πιο κάτω ομάδων.

Λάτσιο: Ομάδα που εδρεύει στην Ρώμη και αγωνίζεται στο μεγαλοπρεπές και επιβλητικό Ολίμπικο. Οι αετοί τερμάτισαν στην 5η θέση την περσινή χρονιά χάνοντας το εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ στο φινάλε του τελευταίου αγώνα με την Ίντερ. Το φετινό τους ξεκίνημα δεν ήταν το ιδανικό αφού στα πρώτα δύο παιχνίδια μετρούν ισάρριθμες ήττες από Νάπολι και Γιουβέντους.

Στην ιστορία της έχει κατακτήσει δύο φορές το πρωτάθλημα Ιταλίας και έξι το Ιταλικό κύπελλο. Σε ότι αφορά τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις κατέκτησε το Κύπελλο Κυπελλούχων, το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ ενώ μία φορά ήταν φιναλίστ του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Ξεχωρίζουν οι Κορέα, Ιμόμπιλε και Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς που τον ήθελε η μισή Ευρώπη. Προπονητής της ομάδας είναι ο εξελίξιμος Σιμόνε Ιντζάγκι ο οποίος βρίσκεται εκεί για τρίτη συνεχόμενη περίοδο.

Να σημειωθεί ότι με την Λάτσιο έχουμε αγωνιστεί ξανά στο παρελθόν την περίοδο 2013/14 όταν προκριθήκαμε για πρώτη φορά σε ομίλους. Στην Ιταλία η ομάδα μας ηττήθηκε με 2-1 ενώ η αναμέτρηση στο ΓΣΠ έληξε 0-0. Γενικά με Ιταλικές ομάδες μετρούμε τρεις ήττες και τρεις ισοπαλίες.

Μαρσέιγ: Οι Μασσαλοί θεωρούνται μία από τις καλύτερες και ιστορικότερες ομάδες της Γαλλίας και είναι η τρίτη φορά που θα κληθεί ο Απόλλωνας να αναμετρηθεί με ομάδα από την συγκεκριμένη χώρα. Στη περσινή περίοδο τερμάτισε στη 5η θέση χάνοντας στο νήμα την πρόκριση στο Τσάμπιονς Λιγκ! Να σημειωθεί ότι είναι η μοναδική ομάδα από την Γαλλια που κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ ενώ τη περσινή χρονιά έχασε στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Στις πρώτες τρεις αγωνιστικές μετρά από μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα.

Έχουν κατακτήσει 10 πρωταθλήματα Γαλλίας και 10 κύπελλα, ενώ εκτός από την περσινή χρονιά, ήταν φιναλίστ του Γιουρόπα Λιγκ ακόμη τρεις φορές.

Ξεχωρίζουν οι Παγέτ, Στρούτμαν, Οκάμπος και Τοβίν. Τεχνικός είναι ο Ρούντι Γκαρσία από τον Οκτώβριο του 2016 ενώ διατέλεσε στο παρελθόν προπονητής της Ρόμα και της Λιλ.

Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, η Μαρσέιγ είναι η τρίτη Γαλλική ομάδα που θα αναμετρηθεί ο Απόλλωνας. Είχαν προηγηθεί οι αγώνες για τα Play Offs με την Νις, μία νίκη και μία ισοπαλία και οι αγώνες με την Λιόν για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ την περσινή περίοδο με απολογισμό μία ήττα και μία ισοπαλία.

Άιντρακτ Φρανκφούρτης: Η έτερη ομάδα με το προσωνύμιο αετοί, όπως και η Λάτσιο, κατέκτησε το κύπελλο Γερμανίας κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου την περσινή περίοδο με "αρχιτέκτονα" τον Νίκο Κόβατς ο οποίος μετακόμισε στους πρωταθλητές. Η Άιντρακτ τερμάτισε στην 8η θέση έχοντας 14 νίκες σε 34 αγώνες. Στην φετινή πρεμιέρα του Γερμανικού πρωταθλήματος κέρδισε με 0-2 την Φράιμπουργκ. Έχασε με 5-0 στο Σούπερ καπ ενώ έπεσε θύμα έκπληξης και αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο χάνοντας με 2-1 από την Ουλμ.

Στο παρελθόν κατέκτησε την Μπουντεσλίγκα μία φορά, 5 φορές το κύπελλο Γερμανίας ενώ την περίοδο 1979-80 κατέκτησε το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Μεγαλύτερη στιγμή θεωρείται για πολλούς ο τελικός του Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1960 κόντρα στην Ρεάλ.

Από τους ποδοσφαιριστές που ξεχωρίζουν στο ρόστερ της είναι ο Ρέμπιτς, ο νεοαποκτηθέντας Τραπ ενώ αξιοσημείωτο είναι ότι στο ρόστερ βρίσκεται ο Άλαν που αγωνίστηκε τη περσινή χρονιά στην ομάδα μας. Προπονητής των Γερμανών είναι ο Αυστριακός Άντολφ Χόιττερ ο οποίος ανέλαβε τον περασμένο Ιούλιο.

Η Άιντρακτ είναι η δεύτερη ομάδα που θα αντιμετωπίσουμε από την Γερμανία. Είχε προηγηθεί η Γκλάντμπαχ την περίοδο 2014/15 για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ με την ομάδα μας να ηττάται και στους δύο αγώνες.