Η Τυνησία απέκλεισε στα πέναλτι την Γκάνα

Θρίλερ για γερά νεύρα εκτυλίχθηκε εχθές το βράδυ στην πόλη Ισμαϊλια της Αιγύπτου, όπου η Γκάνα και η Τυνησία διεκδίκησαν ένα «εισιτήριο» για τα προημιτελικά του Κόπα Αφρικα που φιλοξενείται στην «χώρα των Φαραώ».

Το πρώτο μέρος του αγώνα ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ και στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, μέχρι το 73ο λεπτό, οπότε και ο Αλ Κνέσι έδωσε προβάδισμα στους Τυνησίους. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Τυνησία θα περνούσε στους «8», ήλθε το αυτογκόλ του Μπεντουϊ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να στείλει το ματς στην παράταση (1-1).

Το σκορ δεν άλλαξε ούτε στο επιπλέον ημίωρο κι έτσι η πρόκριση κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Τυνήσιοι απεδείχθησαν πιό εύστοχοι και πιό ψύχραιμοι (5-4), καθώς ο Εκουμπάν αστόχησε για την Γκάνα και η Τυνησία προκρίθηκε στην επόμενη φάση.