Διέλυσε την Ονδούρα η Βραζιλία

Ο Γκαμπριέλ Ζέσους σημείωσε δύο γκολ και ο Νταβίντ Νέρες πέτυχε το πρώτο του διεθνές γκολ, καθώς η Βραζιλία κέρδισε εύκολα με σκορ 7-0 την Ονδούρα, σε φιλικό λίγο πριν από την έναρξη του Copa America.

Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ μετά από 6’ με κεφαλιά και ο Τιάγκο Σίλβα διπλασίασε επτά λεπτά αργότερα.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν περισσότερο για την Ονδούρα, όταν μετά από μισή ώρα, όταν ο Ρόμελ Κιότο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για μια απερίσκεπτη αντιμετώπιση του Αρτούρ, ο οποίος έγινε αλλαγή.

Ο Φιλίπε Κουτίνιο πέτυχε το τρίτο γκολ από το σημείο του πέναλτι μετά από 37 λεπτά, ενώ άλλες δύο προσπάθειες σταμάτησαν στο δοκάρι.

Ο Ζέσους σκόραρε ξανά μετά το ημίχρονο (47΄) και ο Νέρες στο πρώτο του ξεκίνημα για την εθνική ομάδα, έκανε το 5-0 με ένα εξαιρετικό σουτ στο 56ο λεπτό.

Ο Ρομπέρτο Φιρμίνιο, που έφτασε από τον πάγκο, πρόσθεσε ένα έκτο μετά από 65 λεπτά και ο Ριτσάρλισον διαμόρφωσε το τελικό σκορ (7-0) 20 λεπτά πριν από το τέλος, μπροστά σε μόλις 16.000 Βραζιλιάνους στο Πόρτο Αλέγκρε.

«Παίξαμε καλά στα δύο τελευταία φιλικά», είπε ο Ζέσους. «Επιβάλλαμε το παιχνίδι μας και το στυλ παιχνιδιού μας. Νομίζω ότι αποκτούμε εμπιστοσύνη από αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να συνεχίσουμε να κάνουμε ό, τι κάναμε».

Η Βραζιλία ξεκινάει την διαδρομή της στο Copa America κατά της Βολιβίας στο Σάο Πάολο στις 14 Ιουνίου.

Η Βραζιλία, που δεν έχει κερδίσει το Copa America από το 2007, βρίσκεται στον πρώτο όμιλο με τη Βολιβία, το Περού και τη Βενεζουέλα.

Η Ονδούρα ταξιδεύει στη Τζαμάικα, όπου αντιμετωπίζει την οικοδέσποινα που φιλοξενεί το Golden Cup. Οι Κεντροαμερικανοί είναι στον τρίτο όμιλο, μαζί με την Τζαμάικα, το Κουρασάο και το Ελ Σαλβαδόρ.