Στην οκτάδα η Αργεντινή- Παίζει με Βενεζουέλα

Με τους Μαρτίνες και Αγουέρο να καθαρίζουν το παιχνίδι, η Αργεντινή με αρκετή δόση άγχους επικράτησε 2-0 του Κατάρ και παίζει με Βενεζουέλα στα νοκ-άουτ. Τρία στα τρία η Κολομβία 1-0 την Παραγουάη.

Η Αργεντινή με ένα γκολ στην εκκίνηση του ματς, από λάθος της άμυνας του Κατάρ (Μαρτίνες 4’) και ένα προσωπικό γκολ του Αγουέρο στο τελευταίο δεκάλεπτο (82’) πήρε τη νίκη και την πρόκριση από τον Β’ όμιλο του Κόπα Αμέρικα, αφού έφτασε τους τέσσερις πόντους. Οι Κολομβιανοί καθάρισαν 1-0 την Παραγουάη με γκολ του Κουέγιαρ (31’) και έφτασαν τους εννέα πόντους στον όμιλο.

Κατάρ 1

Η Αργεντινή μπήκε με τον καλύτερο τρόπο, ξετυλίγοντας το δώρο που της έκανε το Κατάρ. Από ένα ολέθριο σφάλμα στην πάσα μπροστά από την περιοχή του Κατάρ, που έκανε ο Χισάμ, ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκλεψε την μπάλα και με αριστερό σουτ έκανε το 1-0. Οι Αργεντίνοι παίρνοντας τα πάνω τους ψυχολογικά πίεσαν και είχαν καλές στιγμές προς το τέλος του πρώτου μέρους με μια κεφαλιά του Οταμέντι , ενώ στο ίδιο λεπτό ο Αγουέρο και ο Λαουτάρο δεν μπόρεσαν από κοντά να σκοράρουν. Η απειλή ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους από το Κατάρ με το φάουλ του Μπασάμ που χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Αρμάνι και έφυγε έξω.

Το δεύτερο μέρος ήταν νευρικό και από τις δύο πλευρές. Οι παίκτες του Σκαλόνι ήταν φανερό πως είχαν το άγχος, όσο δεν καθάριζαν το παιχνίδι και είναι ενδεικτική μια φάση που τελικά δεν μέτρησε, αφού είχε γίνει νωρίτερα φάουλ σε παίκτη του Κατάρ, αλλά ο Μέσι την τελείωσε με ένα πολύ άστοχο σουτ λίγο μέσα από το ύψος του πέναλτι. Τελικά ήταν ο Σέρχιο Αγουέρο, αυτός που λύτρωσε την Αργεντινή και με μια προσωπική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 στο 82’, στέλνοντας την Αργεντινή να παίξει με την Βενεζουέλα στο νοκ-άουτ της φάσης των «8».

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Κολομβία επικράτησε 1-0 της Παραγουάης με τα γκολ του Γκουστάβο Κουέγιαρ με δεξί σουτ από δύσκολη γωνία και έκανε το απόλυτο στον β’ όμιλο του Κόπα Αμέρικα.