Μουντιάλ με ασημένια γράμματα: The Black Panther!!!

«Mundial / Η ιστορία με ασημένια γράμματα, από την Bet On Alfa.

Στο άρθρο ακολουθεί πληρωμένη διαφήμιση

Στα μισά του ημιχρόνου το σκορ είναι 3-0. Τελείωσε λες, ακόμη και αν προηγήθηκε με τρία γκολ διαφορά το αουτσάιντερ. Αλλά με τα ποδοσφαιρικά δεδομένα 5,5 δεκαετίες πριν και όταν έχεις τον Εουσέμπιο στο γήπεδο όλα μπορούν να συμβούν. Μουντιάλ 1966. Φάση των «8» και νοκ άουτ. Η Πορτογαλία είχε κάνει θραύση στον όμιλο της πετώντας εκτός την Βραζιλία (προκρίθηκε και η Ουγγαρία).

Απέναντι η Βόρειος Κορέα που είχε μόλις κάνει την σούπερ έκπληξη. Οι Ασιάτες είχαν κερδίσει τους Ιταλούς και τους έστειλαν σπίτι τους, περνώντας δεύτεροι πίσω από την   Σοβιετική Ένωση. Απέναντι στην Πορτογαλία, έκαναν απίστευτο ξεκίνημα και αιφνιδίασαν. Το σκορ στο 25΄, Πορτογαλία-Β. Κορέα 0-3. Το Αγγλικό κοινό και καμιά δεκαριά αξιωματούχοι στην εξέδρα πανηγύριζαν έξαλα.

Τότε ανέλαβε δράση ο Εουσέμπιο και η κάμερα κατέγραψε την ανατροπή των ανατροπών. Δύο λεπτά μετά το 3-0, ο «Πάνθηρας» μείωσε και με ακόμη δικά του τρία συνεχόμενα γκολ έφερε τούμπα το ματς στο 59’ . Ο Αουγκούστο σφράγισε την ανατροπή για το τελικό 5-3.

Με τα 4 γκολ ο Εουσέμπιο είχε φτάσει ήδη τα εφτά. Πέτυχε άλλα δύο (στα ημιτελικά και στον μικρό τελικό) φτάνοντας τα εννέα