Κριστιάνο Ρονάλντο-Ισπανία 3-3 (pics)

Την ημέρα που συμβιβάστηκε με ποινή φυλάκισης δύο ετών και πρόστιμο 18,8 εκατομμύρια ευρώ για φοροδιαφυγή, ο Κριστιάνο Ρονάλντο απάντησε με διαστημικό χατ-τρικ στο απίστευτο 3-3 απέναντι στην Ισπανία!

Με ένα μαγικό χατ-τρικ κι ένα ασύλληπτο φάουλ δύο λεπτά πριν το τέλος, ο CR7 γονάτισε μόνος του, τους «φούριας ρόχας» στο εκπληκτικό 3-3, που χόρτασε μπάλα όλο τον πλανήτη.

Φαγωμάρα από το τέταρτο λεπτό

Οι «φούριας ρόχας» μπήκαν μουδιασμένοι, πνιγμένοι στο άγχος. Αυτό πολλαπλασιάστηκε, όταν έμειναν πίσω στο σκορ στην πρώτη φάση του ματς. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο «χόρεψε» τον Νάτσο, εκείνος έβαλε άτσαλα το πόδι και η παμπόνηρη αλεπού CR7 κέρδισε το πέναλτι. Ο παθών έστειλε τον Ντε Χέα στην άλλη γωνία και με το 1-0 (4’) έγινε μόλις ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία των Μουντιάλ (μετά τους Ζέελερ, Πελέ και , ο οποίος σκοράρει σε τέταρτη διαφορετική διοργάνωση! Αυτό το γκολ όμως σαν να ξύπνησε τους Ισπανούς που αγρίεψαν και στρίμωξαν για τα καλά τους Πορτογάλους.

Αριστερή πλευρά θάνατος

Το τρίγωνο Τζόρντι Άλμα - Ινιέστα - Ίσκο σημάδεψε την δεξιά πλευρά της Πορτογαλίας και με υπέροχους συνδυασμούς προκαλούσε συνεχώς ρήγματα. Το διαγώνιο σουτ του Σίλβα έφυγε ελάχιστα άουτ (9’) και αφού οι παίκτες του Ιέρο γλίτωσαν το 2-0 σε μία κόντρα φωτιά που έκοψε τελευταία στιγμή ο Τζόρντι Άλμπα, έφτασαν στην ισοφάριση.

Ο Ντιέγκο Κόστα έριξε κάτω τον Πέπε σε διεκδίκηση (μετά από έλεγχο του VAR δεν διαπιστώθηκε παράβαση) «χόρεψε» τον Φόντε και με δυνατό συρτό σουτ έκανε το 1-1 (24’).

Στην επόμενη κιόλας φάση η βολίδα του Ίσκο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ρούι Πατρίσιο, ενώ στο 38ο λεπτό νέο συρτό σουτ του Ινιέστα ξύρισε το δοκάρι. Οι Ισπανοί έπαιζαν μονότερμα πια, κι όμως από μία ανύποπτη φάση πήγαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ.

Ο Ντε Χέα έβαλε με τραγικό τρόπο τα χέρια του στο συρτό σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο (44’) και ουσιαστικά δώρισε το 2-1 στην Πορτογαλία σε μία εύκολη για την κλάση του φάση. Η απόλυτη ψυχρολουσία!

Τρίλεπτο φωτιά

Θα περίμενε κανείς ότι με το σκορ στο 2-1, μία ομάδα του Φερνάντο Σάντος δεν θα είχε πρόβλημα να κλειδώσει την νίκη. Κι όμως, έγινε το αντίθετο. Οι Πορτογάλοι έφαγαν μία εύκολη κομπίνα σε φάουλ και ο Μπούσκετς με κεφαλιά σέρβιρε το 2-2 στον Ντιέγκο Κόστα που δεν είχε πρόβλημα να ισοφαρίσει (55’) εκ νέου.

Οι φούριας ρόχας βγήκαν όλοι μπροστά με… φούρια και η ολική ανατροπή έγινε. Ο Νάτσο πήρε το ριμπάουντ σε απομάκρυνση της άμυνας και με ένα φανταστικό σουτ με εξωτερικό φάλτσο που βρήκε και στα δύο κάθετα δοκάρια έκανε το 2-3 (58’) με το παρθενικό του γκολ στην Εθνική, σε ένα απολύτως τρελό σενάριο. Μόνο που το ματς δεν είχε τελειώσει.

Με την υπογραφή Φερνάντο

Όλες οι αλλαγές του Φερνάντο Σάντος (Ζοάο Μάριο, Κουαρέσμα, Αντρέ Σίλβα) βοήθησαν την Πορτογαλία να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, την ώρα που η Ισπανία έδειχνε να μένει από ανάσες. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πήγε να προλάβει τον Ντε Χέα σε νέα τραγική του έξοδο (78’), όμως κράτησε το καλύτερο για το τέλος.

Πιθανώς με το κορυφαίο φάουλ της καριέρας του, άφησε άγαλμα τον τερματοφύλακα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (88’, 3-3) και με το πρώτο του χατ-τρικ σε Παγκόσμιο Κύπελλο, έδειξε ότι είναι ικανός να οδηγήσει τους πρωταθλητές Ευρώπης πολύ μακριά και σε αυτή τη διοργάνωση.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρούι Πατρίσιο, Σέντρικ, Φόντε, Πέπε, Ράφαελ Γκερέιρο, Ζοάο Μοουτίνιο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Μπρούνο Φερνάντες (68’ Ζοάο Μάριο), Μπερνάρντο Σίλβα (69’ Κουαρέσμα), Γκονζάλο Γκέδες (80’ Αντρέ Σίλβα), Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Νάτσο, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Ινιέστα (69’ Τιάγκο Αλκάνταρα), Ίσκο, Σίλβα (86’ Λούκας Βάθκεθ), Ντιέγκο Κόστα (77’ Ιάγκο Άσπας).

Πηγή: Sdna.gr

Η εξέλιξη του αγώνα από το SPORTIME:

Τέλος αγώνα Πορτογαλία-Ισπανία 3-3

Χατ-τρικ από τον σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης, αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ

88' ΓΚΟΟΟΟΛ 3-3 με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο!

86': Λούκας Βάθκεθ αντί Νταβίδ Σίλβα

70' Ωραία ενέργεια από αριστερά, όμως το συρτό διαγώνιο σουτ του Ντιέγκο Κόστα περνάει άουτ

69' Και ο Τιάγκο Αλκάνταρα αντί του Ινιέστα

69' Ο Κουαρέσμα στη θέση του Μπερνάρντο Σίλβα

58' ΓΚΟΟΟΛ και 2-3 η Ισπανία, γυρίζει το παιχνίδι με το σουτ του Νάτσο

Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπουσκέτς σπάει με το κεφάλι και ο Ντιέγκο Κόστα ισοφαρίζει σε κενή εστία!

55' ΓΚΟΛΛΛΛΛ για την Ισπανία και 2-2 με τον Ντιέγκο Κόστα!

53' Φάουλ στα 35 μέτρα για την Ισπανία

Έναρξη β' ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Πορτογαλία-Ισπανία 2-1

44' ΓΚΟΟΛ και 2-1: Ο Κριστιάνο κάνει το 2-1 με συρτό σουτ, μετά από λάθος του Ντε Χέα

42' Ωραία ενέργεια του Ίσκο από δεξιά, όμως το σουτ του βρίσκει σε ετοιμότητα τον Ρούι Πατρίσιο

35' Τεράστια ευκαιρία για την Ισπανία: Ξανά από αριστερά το ρήγμα, όμως το συρτό σουτ του Ινιέστα χτυπάει στον Κόκε και φεύγει ελάχιστα άουτ

25' Τρομερό δοκάρι σε σουτ του Ίσκο εκτός περιοχής!

Σκόραρε κι έγραψε ιστορία ο Κριστιάνο!

24' ΓΚΟΟΟΛ και 1-1 με τον Ντιέγκο Κόστα / Ο Ντιέγκο Κόστα χορεύει Πέπε και Φόντε και με συρτό σουτ κάνει το 1-1

21' Νέα ευκαιρία με τον Σίλβα, μετά από προσπάθεια του Ινιέστα από τα αριστερά

17' Πρώτη κάρτα για τον Μπουσκέτς

10' Καλή φάση για την Ισπανία: Ο Ντιέγκο Κόστα στρώνει στον Σίλβα, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σουτάρει ψηλά

Ο Ρονάλντο γίνεται ο τέταρτος παίκτης μετά τους Ούβε Ζέελερ, Πελέ και Μίροσλαβ Κλόζε, ο οποίος σκοράρει σε 4 διαφορετικά Μουντιάλ!

4' ΓΚΟΛ 1-0 η Πορτογαλία: Ο Κριστιάνο ανοίγει το σκορ και γράφει ιστορία

Το κερδίζει ο Κριστιάνο Ρονάλντο από τον Σέρχιο Ράμος

3' Κερδίζει πέναλτι η Πορτογαλία

Αρχίζει το παιχνίδι

Απειλεί με χτύπημα στην Ρωσία ο ISIS (video)

Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ Σοάρες, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ζοάο Μουτίνιο, Μπρούνο Φερνάντες, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκονσάλο Γκέντες, Κριστιάνο Ρονάλντο

Δείτε τις επιλογές του Φερνάντο Σάντος για την πρεμιέρα της "Σελεσάο" στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Υπενθυμίζεται ότι η εθνική Ισπανίας άλλαξε προπονητή δύο ημέρες πριν την πρεμιέρα της στο Μουντιάλ 2018, καθώς ο Τζουλέν Λοπετέγκι απομακρύνθηκε ως αποτέλεσμα της ανακοίνωσης πρόσληψής του από τους "μερένγκες".

Η ενδεκάδα της εθνικής Ισπανίας: Ντε Χεά, Νάτσο, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Νταβίδ Σίλβα, Ίσκο, Ινιέστα και Ντιέγκο Κόστα.

Η Ισπανία αντιμετωπίζει την Πορτογαλία στο Σότσι για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της διοργάνωσης.