Ο Μέσι πιάστηκε στα δίκτυα των... ψαράδων!

Ο Χάλντορσον «ψάρεψε» τον Λιονέλ Μέσι από τα 11 βήματα και η γενναία Ισλανδία προσγείωσε την φλύαρη Αργεντινή (1-1) στην πρώτη μεγάλη έκπληξη του Μουντιάλ!

Η Εθνική ομάδα της Ισλανδίας έκανε την μεγάλη έκπληξη απέναντι στην Αργεντινή, καθώς η ομάδα του Άλφρεντ Φινμπόγκασον πήρε την ισοπαλία (1-1) από την παρέα του Λιονέλ Μέσι. Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού σκόραρε στο 23′, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του και η Ισλανδία κατάφερε να πάρει υπερπολύτιμο βαθμό. Η Αργεντινή είχε προηγηθεί στο 20′ με τον Αγουέρο αλλά οι Ισλανδοί απάντησαν τρία λεπτά αργότερα με τον «Φίνμπο».

Η Αργεντινή είχε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Λιονέλ Μέσι έχασε πέναλτι στο 64′. Ο τερματοφύλακας της Ισλανδίας, Χάλντορσον απέκρουσε το πέναλτι του Αργεντίνου μέσου και κράτησε «όρθια» την ομάδα του. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα βάζει «φωτιά» στον όμιλο και η συνέχεια αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς απόψε είναι το άλλο ματς του γκρουπ, ανάμεσα σε Κροατία και Νιγηρία.

Η εξέλιξη του αγώνα:

95' Τέλος του αγώνα. Έκπληξη από την Ισλανδία που απέσπασε την ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Αργεντινή

92' Σουτ του Μέσι, έξω

5 λεπτά καθυστερήσεις

Δείτε εδώ το χαμένο πέναλτι του Μέσι

88' Σουτ του Μασεράνο, εύκολα ο τερματοφύλακας

84' Νέο σουτ του Μέσι, πάνω στον Μέσα

81' Καλο σουτ του Μέσι, λίγο έξω

Απομένουν 10 λεπτά και παραμένει το ίδιο σκηνικό

70' Ακόμα 20 λεπτά και η Αργεντινή πιέζει

64' Χάνει το πέναλτι ο Μέσι, αποκρούει ο Χάλντορσον!

63' Πέναλτι για την Αργεντινή μετά από πτώση του Αγουέρο

60' Παραμένει το 1-1 και η Ισλανδία δυσκολεύει την ομάδα του Μέσι

57' Η Αργεντινή δυσκολεύεται, με την Ισλανδία να αμύνεται σωστά

Έναρξη β' ημιχρόνου

Λήξη πρώτου ημιχρόνου. 1-1

45' Σουτ του Σίγκουρντσον, λίγο έξω

24' ΓΚΟΛ Ισοφαρίζει σε 1-1 η Ισλανδία με κοντιινό πλασέ του Φινμπόγκασον

19' ΓΚΟΛ για την Αργεντινή με σουτ του Αγκουέρο από το ύψος του πέναλτι

10' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισλανδία με τον Μπιάρνασον να αστοχεί από πολύ κοντά

8' Πρώτη ευκαιρία για την Αργεντινή. Κεφαλιά του Ταγκλιάφικο, λίγο έξω. Στην αντεπίθεση η Ισλανδία απείλησε με τον Φινμπόγκασον