Δεύτερη θέση για τη Νιγηρία, χαμογελά η Αργεντινή!

Σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Ισλανδίας σημείωσε η Νιγηρία (4ος όμιλος-2η αγωνιστική) στο Βόλγκογκραντ για το Μουντιάλ 2018, με την οποία διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για για πρόκριση στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Σκόρερ των δύο τερμάτων της Νιγηρίας ο Μούσα στο 49΄ και στο 75΄, ενώ ο Ισλανδοί έχασαν πέναλτι στο 82΄ με τον Γκ. Σίγκουρντσον.

Χαμόγελα στην Αργνετινή που καλείται πλέον να κερδίσουν την Νιγηρία στην τελευταία αγωνιστική και να μην κερδίσει η Ισλανδία την Κροατία, έτσι ώστε να περάσει στην επόμενη φάση.

Η εξέλιξη του αγώνα:

ΤΕΛΟΣ του αγώνα. Μεγάλη νίκη της Νιγηρίας με 2-0 που μπαίνει στο παιχνίδι της πρόκρισης

-Η βαθμολογία μετά τη νίκη της Νιγηρίας:

Κροατία 6   5-0

Νιγηρία 3    2-2

Ισλανδία 1    1-3

Αργεντινή 1    1-4

6 λεπτά καθυστερήσεις

-88' Ευκαιρία για την Ισλανδία, όμως ο τερματοφύλακας της Νιγηρίας αποκρούει

-83' Ο Σίγκουρτσον εκτελεί και στέλνει την μπάλα έξω

-80' Πέναλτι για την Ισλανδία με τη βοήθεια του VAR

-75' ΓΚΟΛ 2-0 για τη Νιγηρία με σκόρερ και πάλι του Μούσα που πέρασε όλη την άμυνα και πλάσαρε

-74' Δοκάρι για τη Νιγηρία μετά από σουτ του Μούσα

-Ακόμα 20 λεπτά για την Ισλανδία να αντιδράσει

-65' Σουτ του Μόουσες, λίγο έξω

-57' Καλό σουτ του Εντίντι, δύσκολα ο τερματοφύλακα της Ισλανδίας

-Πλέον η Νιγηρία μπαίνει στο παιχνίδι της πρόκρισης

-49' ΓΚΟΛ 1-0 για τη Νιγηρία με σκόρερ τον Μούσα. Μετά από όμορφη μπαλιά του Μόουσες, ο Μούσα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα

-Έναρξη β' ημιχρόνου

-Λήξη του ημιχρόνου. 0-0

-45' Ευκαιρία για την Ισλανδία. Μετά από καλή εκτέλεση φάουλ του Σίγκουρτσον, δεν μπορεί κανείς να κάνει την προβολή

-43' Τίποτα το ιδιαίτερο μετά τις πρώτες δυο ευκαιρίες της Ισλανδίας

-34' Στα μέτρα της Ισλανδίας το παιχνίδι, η Νιγηρία δεν μπορεί να απειλήσει

-25 λεπτά χωρίς ευκαιρία η Νιγηρία

-20' Η Νιγηρία έχει την κατοχή, η Ισλανδία αμύνεται

-10' Η Νιγηρία ισορρόπησε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά

-6' Σουτ του Σίγκουρτσον, εύκολα ο τερματοφύλακας της Νιγηρίας

-3' Η Ισλανδία ξεκινά καλύτερα

-ΕΝΑΡΞΗ

-

-Στον πρώτο αγώνα η Ισλανδία έφερε ισοπαλία με την Αργεντινή, ενώ η Νιγηρία έχασε από την Κροατία