Γερμανία-Ιαπωνία 1-2: Δεύτερο μεγάλο «Μπαμ» στο Μουντιάλ

Η Γερμανία προηγήθηκε στο 33’, είχε δύο δοκάρια στην επανάληψη αλλά δεν «καθάρισε» την Ιαπωνία κι εκείνη την… πλήγωσε κάνοντας απίστευτη ανατροπή (2-1) με γκολ των Νυτοάν και Ασάνο, που μπήκαν αλλαγή!

Σπουδαία νίκη και μάλιστα… α λά Γερμανία για την Ιαπωνία, η οποία κέρδισε με 2-1 και ανατροπή, βάζοντας φωτιά στον 5ο όμιλο του Μουντιάλ με το… καλημέρα!

Τα «πάντσερ» προηγήθηκαν με πέναλτι του Γκιντογκάν στο 33’, είχαν δύο δοκάρια με τον Γκνάμπρι στο 47ο και τον σκόρερ στο 60ο λεπτό.

Ωστόσο, η χώρα του ανατέλλοντος Ηλίου όχι μόνο δεν πτοήθηκε, αλλά βρήκε τις λύσεις και με τους Ντοαν-Ασάνο να έρχονται από τον πάγκο, σκόραραν δις σε επτά λεπτά (76’-83’), για να πετύχουν τη νίκη-έκπληξη, βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα…

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Γερμανία (Χάνζι Φλικ, 4-2-3-1): Νόιερ, Ζίλε, Ρίντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ, Κίμιχ, Γκιντογκάν, Γκνάμπρι, Μίλερ, Μουσιάλα, Χάφερτς.

Ιαπωνία (Χατζίμε Μοριγιάσου, 4-2-3-1): Γκόντα, Χ. Σακάι, Γιοσίντα, Ιτακούρα, Ναγκατόμο, Εντο, Τανάκα, Γ. Ίτο, Καμάντα, Κούμπο (46’ , Μαέντα.

Γερμανία-Ιαπωνία 1-2
(32' πεν. Γκιντογκάν - 76' Ντοαν, 83' Ασάνο)
Ισπανία-Κόστα Ρίκα (18:00)

Η επόμενη αγωνιστική 27/11
Ιαπωνία-Κόστα Ρίκα (12:00)
Ισπανία-Γερμανία (21:00)

Τέλος του αγώνα.

84' Γκολ και ανατροπή για την Ιαπωνία! Απίστευτη εξέλιξη, σκόρερ ο Ασάνο και πλέον το σκορ είναι στο 1-2

76' Η Ιαπωνία ισοφαρίζει σε 1-1! Σκόρερ ο Ντόαν, ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε και νίκησε τον Νόιερ. Τρομερή εξέλιξη

73' Σπουδαία φάση για την Ιαπωνία! Από κοντά ο Καμάντα δεν μπορεί να ισοφαρίσει με τον Νόιερ εξουδετερωμένο

70' Τέσσερις φάσεις στην σειρά για την Γερμανία! Ο διεθνής κήπερ της Ιαπωνίας δεν επέτρεψε άλλη παραβίαση της εστίας του, πραγματικά φοβερό

68' Διπλή κίνηση για τον Φλικ

66' Παραμένει το 1-0 για την Γερμανία

60' Δοκάρι για τους Γερμανούς μετά από πλασέ του Γκιντογάν

57' Διπλή κίνηση για τους Ιάπωνες από τον πάγκο

51' Φοβερή ατομική προσπάθεια από τον Μουσιάλα, αστόχησε από το ύψος του πέναλτι ο Γερμανός

50' Σουτ του Καμάντα, η μπάλα πάει κόρνερ. Στην συνέχεια οι Γερμανοί απομάκρυναν

47' Ο Γκάνμπρι από καλή θέση το σουτ, έξω η μπάλα

46' Έναρξη στο 2ο μέρος

- Μέσα ο Τομιγιάσου, έξω ο Οκούμπο για τους Ιάπωνες. Αυτή είναι η πρώτη αλλαή για τον Μοριγιάσου

- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 1-0 μπροστά η Γερμανία

45+6' Κεφαλιά του Μαέτα, η μπάλα έξω

45+5' Ακυρώνεται για οφσάιντ το γκολ

45+4' Γκολ για την Γερμανία και 2-0! Ο Γκάμπρι το γύρισμα, προ κενής εστίας ο Χάβερτς δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του

44' Καλή στιγμή για τους Γερμανούς, αστόχησε από πλεονεκτική θέση ο Μουσιάλα

42' Σουτ από τον Κίμιχ, άστοχο πολύ

36' Ο Τανάκα την σέντρα, απομακρύνουν οι Γερμανοί

33' Ο Γκιντογάν ανοίγει το σκορ, 1-0 η Γερμανία

31' Πέναλτι για την Γερμανία!

29' Απίστευτη φάση για την Γερμανία που βάζει πίεση. Το σουτ από τον Γκιντογάν, προ της γραμμής απομάκρυναν οι Ιάπωνες

28' Νέα προσπάθεια από τον Γκιντογάν, και πάλι χωρίς αποτέλεσμα το σουτ του Γερμανού διεθνή

25' Σουτ από τον Γκιντογάν, η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται

22' Κεφαλιά του Σακάι, έξω η μπάλα

20' Ο Κίμιχ το σουτ, δύσκολα απομακρύνει ο Γκόντα

16' Ο Ρούντιγκερ την κεφαλιά, η μπάλα λίγο έξω

14' Παραμένει το 0-0, προηγουμένος ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ το γκολ που πέτυχαν οι Ιάπωνες