Λευκή ισοπαλία... δύο δοκάρια η Ουρουγουάη

Ισόπαλη 0-0 έληξε η αναμέτρηση της Ουρουγουάης με τη Νότια Κορέα, με την ομάδα του Μπέντο να είναι καλύτερη και τον Ουί Τζο Χουάνγκ να έχει την ευκαιρία του αγώνα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ίνμπομ Χουάνγκ, δύο δοκάρια η σελέστε.

Από έναν βαθμό πήραν Ουρουγουάη και Νότια Κορέα στην πρεμιέρα τους στο Μουντιάλ 2022. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 0-0, με τον Ουί Τζο Χουάνγκ να έχει σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει και τη σελέστε να έχει δύο δοκάρια.

Την επόμενη αγωνιστική η Ουρουγουάη αντιμετωπίζει την Πορτογαλία (28/11, 21:00) και κλείνει τον όμιλο κόντρα στην Γκάνα (2/12, 17:00). Από την άλλη η Νότια Κορέα έχει ματς απέναντι σε Γκάνα (28/11, 15:00) και έπειτα με Πορτογαλία (2/12, 17:00).

Μουντιάλ 2022, Ουρουγουάη - Νότια Κορέα 0-0: Λευκή ισοπαλία με μεγάλη ευκαιρία Ουί Τζο και δύο δοκάρια της σελέστε
Το ματς
Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης πήρε "φωτιά" προς το φινάλε του. Η Ουρουγουάη είχε στιγμή στο 19ο λεπτό με ένα άστοχο σουτ του Φεντερίκο Βαλβέρδε, με τους Νοτιοκορεάτες σταδιακά να παίρνουν την κατοχή της μπάλας και να αναζητούν τον τρόπο να γίνουν απειλητικοί.

Η ομάδα του Πάολο Μπέντο είχε πάρα πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 34ο λεπτό. Ο Ουί Τζο Χουάνγκ έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο έξω από την μικρή περιοχή και με τη μία σούταρε δίχως να βρει εστία από πλεονεκτική θέση. Λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα στο 45ο λεπτό η Ουρουγουάη απάντησε.

Μετά την εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά με τον Βαλβέρδε ο Γοδίν σηκώθηκε και πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας της Νότιας Κορέας.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Νότια Κορέα πήρε την κατοχή της μπάλας, κυκλοφορούσε με τον Ίνμπομ Χουάνγκ να έχει ενεργό ρόλο, χωρίς ωστόσο να βρίσκει λύσεις. Έτσι, όσο κυλούσε ο χρόνος η Ουρουγουάη άρχισε επίσης να παίρνει μέτρα ψάχνοντας τη δική της στιγμή.

Στο 81ο λεπτό ο Νούνιες έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ και τον Καβάνι να προσπαθεί επίσης να μπει στη φάση.

Στο 90ο λεπτό η Ουρουγουάη είχε νέο δοκάρι, το δεύτερο της στο παιχνίδι. Ο Βαλβέρδε εξαπέλυσε βολίδα έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στη συνέχεια ο Σον απάντησε, όμως το σουτ του έφυγε άουτ. Σκορ δεν υπήρξε έως το φινάλε και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Ουρουγουάη: Ροσέτ, Κάσερες, Γκοδίν, Χιμένες, Ολιβέρα (79' Βίνια), Μπεντανκούρ, Βεσίνο (78' ντε λα Κρουζ), Βαλβέρδε, Πελίστρι (88' Βαρέλα), Νούνιες, Λ. Σουάρες (64' Καβάνι).

Νότια Κορέα: Σέουνγκ Γκιου Κιμ, Μουν Χουάν Κιμ, Γιουνγκ Γκουόν Κιμ, Μιν Τζάε Κιμ, Τζιν Σου Κιμ, Τζουνγκ, Σάνγκ Χο Να, Λι, Ίνμπομ Χουάνγκ, Σον, Ουί Τζο Χουάνγκ.

Αναλυτικά:

1' Σέντρα στην αναμέτρηση

19': Πρώτη απειλή στο παιχνίδι, ο Χιμένες βρήκε υπέροχα τον Βαλβέρδε που εκτέλεσε με τη μπάλα να φεύγει εκτός.

27': Αντεπίθεση από τους Ουρουγουανούς, ο Ολιβέρα βγάζει στον Νούνιες, όμως ο τερματοφύλακας της Κορέας πρόλαβε τον φορ της Λίβερπουλ.

34': Μεγάλη ευκαιρία για τη Ν. Κορέα: ο Ουι Τζο βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι και εκτέλεσε με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ροσέ!

43' Δοκάρι για την Ουρουγουάη: Από εκτέλεση κόρνερ κεφαλιά του Γοδίν στέλνει την μπάλα στο κάθετο δολάρι του Κιμ

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46' Έναρξη στο 2ο μέρος

60' Παραμένει το 0-0

69' Ανοιχτό παιχνίδι, επιθετική διάθεση και από τους δύο αντιπάλους ωστόσο γκολ δεν έχει σημειωθεί

89' ΔΟΚΑΡΙ με δυνατό σουτ του Βαλβέρδε για την Ουρουγουάη.