Με οδηγό τον Μπρούνο Φερνάντες στους «16»!

Με δύο γκολ του Μπρούνο Φερνάντες στο δεύτερο μέρος η καλύτερη Πορτογαλία υπέταξε την Ουρουγουάη με 2-0 και έκανε το "2 στα 2" στη φάση των ομίλων, για να σφραγίσει πανηγυρικά το εισιτήριο για τις 16 κορυφαίες ομάδες του Μουντιάλ.

Το ματς

Το πρώτο μέρος στο "Λουσάιλ Στέιντιουμ" είχε λίγες μεγάλες φάσεις, με την Πορτογαλία να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθεί από τα πρώτα λεπτά να βρει ελεύθερους χώρους και κενούς διαδρόμους αλλά να πέφτει πάνω σε ένα πολυπρόσωπο αμυντικό τείχος που είχαν ορθώσει εκείνοι της Ουρουγουάης.

Οι Ίβηρες είχαν τη μπάλα στα πόδια και μέσω της κυκλοφορίας βρέθηκαν σε 2-3 περιπτώσεις σε θέση βολής όμως είτε ήταν άστοχοι (όπως ο Καρβάλιο στο 4ο λεπτό) είτε οι προσπάθειές τους σταματούσαν σε αντίπαλα σώματα (το επικίνδυνο σουτ του Φέλιξ στο 16' σταμάτησε στον Χιμένες), με τους Νοτιοαμερικανούς από την πλευρά τους να αρκούνται μέχρι το ημίωρο στο να αμύνονται παίζοντας χαμηλά, να κλείνουν χώρους και να "καταστρέφουν".

Ωστόσο στο 32' η ισορροπία τρόμου πήγε να διαταραχτεί με την πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα που άνηκε στην ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο, με τον Μπεντανκούρ να κάνει απίστευτη κούρσα 40 μέτρων και να περνάει δύο παίκτες στο ύψος της μεγάλης περιοχής, για να βρεθεί απέναντι στον Ντιόγκο Κόστα και να νικηθεί σε μοναδικό μεταξύ τους τετ α τετ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης φλέρταρε εκ νέου με το γκολ όμως το πλασέ του ήταν άστοχο, με τους Πορτογάλους από την πλευρά τους να έχουν μία καλή στιγμή με τον Ρονάλντο στο 38' και ένα γύρισμα του Γκερέιρο στο ύψος της μικρής περιοχής (πήρε στο 42' τη θέση του τραυματία Μέντες) που δεν βρέθηκε κάποιο πόδι συμπαίκτη του για την προωθήσει στα δίχτυα στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε την Πορτογαλία με επιθετική διάθεση όπως και στο πρώτο, με τη διαφορά να είναι πως αυτή τη φορά δικαιώθηκε, βρίσκοντας γκολ στην πρώτη καλή στιγμή της. Ήταν το 54ο λεπτό, με τον Μπρούνο Φερνάντες να βγάζει γλυκιά σέντρα από τα δεξιά και τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετάγεται στον... Θεό για να βρει τη μπάλα, με την κίνηση αυτή να μπερδεύει τον κίπερ Ροτσέτ και την ασπρόμαυρη Θεά να καταλήγει στα δίχτυα.

Το 1-0 ήταν γεγονός για τους Ίβηρες (αρχικά χρεώθηκε στον Ρονάλντο όμως λίγα λεπτά αργότερα η FIFA το κατακύρωσε υπέρ του Φερνάντες) και ανάγκασε την Ουρουγουάη να αλλάξει τρόπο παιχνιδιού, με την σελέστε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο παίζοντας πιο επιθετικά και τον προπονητή της να προσπαθεί να τη βοηθήσει από τον πάγκο ρίχνοντας αρκετά φρέσκα πρόσωπα (Ντε Αρασκαέτα και Βεσίνο στο 62', Σουάρες και Μάξι Γκόμες στο 72').

Στο 75ο λεπτό η σελέστε άγγιξε την ισοφάριση όμως δεν την ακούμπησε αφού το δυνατό σουτ του Γκόμες έστειλε τη μπάλα να βρει στο αριστερό δοκάρι ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σουάρες να κάνει την εξέδρα να αναστενάξει, με πλασέ του από το ύψος της μικρής περιοχής να καταλήγει στο πλαϊνό δίχτυ.

Στο 79' η Ουρουγουάη πέταξε στα σκουπίδια τρίτη μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αυτή τη φορά με το πλασέ του Ντε Αρασκαέτα που σταμάτησε πάνω στον Ντιόγκο Κόστα σε μεταξύ τους τετ α τετ, με τη συνέχεια να βρίσκει τον Φερνάντο Σάντος να κάνει τρεις μαζεμένες αλλαγές για να θωρακίσει την άμυνά του.

Μάλιστα, όχι μόνο το πέτυχε αλλά βρήκε και δεύτερο γκολ στο φινάλε για να κλειδώσει τη νίκη, με τον Μπρούνο Φερνάντες να κερδίζει πέναλτι σε χέρι του Χιμένες (δόθηκε αφού ο διαιτητής είδε τη φάση στο μόνιτορ) και να εκτελεί τον Ροτσέτ από την άσπρη βούλα, για να κάνει το 2-0 και να οδηγήσει την Πορτογαλία στους 16 του Μουντιάλ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ντιόγκο Κόστα, Κανσέλο, Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Μέντες (42' Γκερέιρο), Νέβες (69' Λεάο), Καρβάλιο (82' Παλίνια), Μπερνάρντο Σίλβα, Φερνάντες, Φέλιξ (82' Νούνες), Ρονάλντο (82' Ράμος)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Ροτσέτ, Χιμένες, Γκοντίν (62' Πελίστρι), Κοάτες, Βαρέλα, Ολιβέρα (86' Βίνια), Μπεντανκούρ, Βαλβέρδε, Βεσίνο (62' Ντε Αρασκαέτα), Νούνιες (72' Γκόμες), Καβάνι (73' Σουάρες)

Θυμηθείτε το live του Sportime:

Τέλος του αγώνα 2-0

90+3' ΓΚΟΛ 2-0: Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Μπρούνο Φερνάντες!

78' Μεγάλη φάση με Σουάρες για την Ουρουγουάη. Το σουτ του πέρασε δίπλα από την εστία του Κόστα.

54' ΓΚΟΛ 1-0: Ο Μπρούνο Φερνάντες ανοίγει το σκορ. Προσπάθησε και ο Ρονάλντο, δεν βρήκε όμως την μπάλα.

Έναρξη β' ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου μέρους

33' Μεγάλη ευκαιρία για την Ουρουγουάη. O Μπεντανκούρ περνάει τρεις αντιπαλους βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ αλλά πλασάρει πάνω στον Ντιόγκο Κόστα.

3' Πρώτη τελική στο ματς. Ολιβέρα και Καβάνι παίζουν το ένα-δύο, ο πρώτος σουτάρει εκτός περιοχής αλλά δεν βρίσκει εστία.

Άρχισε ο αγώνας.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος / 4-4-2): Ντιόγκο Κόστα – Κανσέλο, Πέπε, Ντίας, Μέντες – Γουίλιαμ Καρβάλιο, Νέβες, Φερνάντες, Μπ. Σίλβα – Κριστιάνο, Φέλιξ.

Ουρουγουάη (Ντιέγκο Αλόνσο / 3-5-2): Ροσέτ – Χιμένες, Γοδίν, Κόατες – Βαρέλα, Βαλβέρδε, Μπεντανκούρ, Βεσίνο, Ολιβέρα – Καβάνι, Νούνιες.