Η Βραζιλία υποκλίθηκε στο Βέλγιο

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έπαιξαν συναρπαστικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, άντεξαν στο σφυροκόπημα της Βραζιλίας στην επανάληψη και με το 1-2 το Βέλγιο προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου περιμένει η Γαλλία! (δείτε την εξέλιξη του αγώνα ΕΔΩ)

Το δύσκολο, το πολύ δύσκολο, το σχεδόν ακατόρθωτο το πέτυχαν απέναντι στην Ιαπωνία, στον προηγούμενο γύρο. Εκεί, όπου στο 68ο λεπτό έχαναν με 2-0 από την Ιαπωνία και έδειχναν σχεδόν παραδομένοι. Με κεκτημένη φόρα από την απίθανη ανατροπή (3-2), το Βέλγιο πήρε παραμάζωμα και την Βραζιλία, που θα μείνει χωρίς στέμμα για ένα ακόμα Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν απίθανοι στο πρώτο μέρος, όπου με εκπληκτικό ποδόσφαιρο προηγήθηκαν με 2-0 απέναντι σε μία απόλυτα αιφνιδιασμένη Βραζιλία, που δεν ήξερε τι της ήρθε.

Η «σελεσάο» έπαιξε ρέστα στην επανάληψη, έχασε αμέτρητες κλασικές ευκαιρίες, όμως το Βέλγιο άντεξε ως το τέλος. Το 1-2 έστειλε την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ στα ημιτελικά και σε έναν ευρωπαϊκό ημιτελικό απέναντι στην Γαλλία.

Αχ, αυτά τα στημένα!

Η απουσία του τιμωρημένου Κασεμίρο σε συνδυασμό με την επιλογή του Μαρτίνεθ να ξεκινήσει τον Φελαϊνί δημιούργησε μία υψομετρική διαφορά, που ήταν εμφανής διά γυμνού οφθαλμού. Τα στημένα θα έπαιζαν τεράστιο ρόλο στο ματς και αυτό αποδείχθηκε από το ξεκίνημα

Στο 8ο λεπτό η βελγική άμυνα πιάστηκε εν υπνώσει, όμως ο Τιάγκο Σίλβα μετά από εκτέλεση κόρνερ, μόνος, αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής κατάφερε να στείλει την μπάλα ψηλοκρεμαστά στο δοκάρι.

Η «σελεσάο» ξεκίνησε πιέζοντας ψηλά, με απανωτά στημένα, όμως στην πρώτη φορά που χρειάστηκε να αμυνθεί σε ένα κόρνερ τα έκανε θάλασσα. Η εκτέλεση στο πρώτο δοκάρι ήταν πονηρή, ο Κομπανί ενόχλησε την άμυνα και ο Φερναντίνιο άθελά του, με το… μπράτσο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άλισον για το 0-1 (13’).

Η αντίδραση της Βραζιλίας ήταν ένα καλό σουτ του Κοουτίνιο που έβγαλε ο Κουρτουά (19’), ο οποίος είχε απάντηση και στην προσπάθεια του Μαρσέλο λίγο αργότερα (26’).

Το σκιάχτρο Φελαϊνί και οι κόντρες φωτιά

Με τον Φελαϊνί να έχει τον ρόλο της σκιάς του Νεϊμάρ στο υπέροχο 3-4-2-1 του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, οι Βέλγοι έκλεβαν συνεχώς μπάλες και είχαν την δυνατότητα για φαρμακερές κόντρες, χάρη στο έμφυτο ταλέντο των Αζάρ, Ντε Μπρόινε και Λουκάκου, αλλά και στην αδυναμία των Βραζιλιάνων να τις αναχαιτίσουν ένεκα της απουσίας του Κασεμίρο.

Οι Βέλγοι το προσπάθησαν δύο - τρεις φορές χωρίς να φτάσουν σε κλασική ευκαιρία, όμως στο 31ο λεπτό έριξαν τους παίκτες του Τίτε στα σχοινιά. Ο Λουκάκου κέρδισε μέτρα, απέφυγε δύο αντιπάλους και στο ανοιχτό γήπεδο πάσαρε στον Ντε Μπρόινε. Εκείνος όπλισε από τα 25 μέτρα και με φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα σε σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Άλισον για το 0-2!

Ο ανίκητος  Κουρτουά είχε δύο ακόμα σπουδαίες στιγμές σε κλασικό φαλτσαριστό σουτ του Φελίπε Κοουτίνιο (37’) και σε σέντρα σουτ του Νείμάρ, με το ημίχρονο να κλείνει με επέμβαση του Άλισον σε φάουλ του Ντε Μπρόινε.

Όλα για όλα

Οι δύο αλλαγές του Τίτε (Φιρμίνο, Ντόουγκλας Κόστα) και το σχήμα με δύο φορ ως το 60’ φώναζε all-in. Το πρώτο τέταρτο της επανάληψης ήταν… κατηφορικό, αλλά η «σελεσάο» δεν βρήκε το γκολ που θα της έδινε ελπίδες.

Σε τρεις περιπτώσεις οι Βραζιλιάνοι βούτηξαν για να εκμαιεύσουν πέναλτι, με το παιχνίδι να μεταφέρεται στην περιοχή του Κουρτουά. Η παράλληλη σέντρα του Νεϊμάρ (51’) δεν βρήκε αποδέκτη, ενώ στο κάθετο τρέξιμο του Παουλίνιο, ο Κουρτουά ύψωσε το πελώριο σώμα του κι έκοψε το τετ-α-τετ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» άντεξαν στην τρικυμία κι έφεραν το παιχνίδι εκεί ξανά που ήθελαν. Νέα κόντρα με πρωταγωνιστή τον Αζάρ τελείωσε με άστοχο διαγώνιο σουτ του μεσοεπιθετικού της Τσέλσι (61’), ενώ στην επόμενη φάση ο Κουρτουά είχε όχι και στον Ντόουγκλας Κόστα (62’) σε ένα παιχνίδι με φρενήρη ρυθμό.

Πολιορκία και θρίλερ!

Οι τρεις αλλαγές του Τίτε έδωσαν πνοή, ρυθμό, ζωή στην Βραζιλία. Της έδωσαν φαντασία και ενέργεια. Ο Ντόουγκλας Κόστα είδε το διαγώνιο σουτ, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια να αποκρούεται ξανά από τον Κουρτουά (74’), όμως στην επόμενη φάση ο Βέλγος τερματοφύλακας νικήθηκε για πρώτη φορά.

Ο Κοουτίνιο έσκαψε υπέροχα, ο νεοεισελθών Ρενάτο Αουγκούστο τρύπωσε στην περιοχή και με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 1-2 (75’), βάζοντας ξανά φωτιά στο παιχνίδι, με τους Βέλγους να αρχίζουν να τρέμουν.

Τα κενά πολλαπλασιάστηκαν και οι φάσεις το ίδιο. Ο Φιρμίνιο ελίχθηκε σε θέση πίβοτ, όμως το βολέ από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ (78’), ενώ δύο λεπτά αργότερα η «σελεσάο» άγγιξε το 2-2!

Ο Ρενάτο Αουγκούστο τρύπησε ξανά κάθετα την άμυνα, όμως το πλασέ από το ύψος της περιοχής, χωρίς κανέναν αμυντικό μπροστά του πέρασε ελάχιστα άουτ (80’) ίσως στην πιο κλασική ευκαιρία του ματς!

Λίγο αργότερα ο Νεϊμάρ με πάσα πάρε-βάλε δώρισε την ισοφάριση στον Κοουτίνιο, όμως εκείνος αστόχησε απελπιστικά, ενώ στο κύκνειο άσμα της Βραζιλίας στο Μουντιαλ, ο Κουρτουά απογειώθηκε και έβγαλε φαλτσαριστό σουτ του Νεϊμάρ εκτός περιοχής (94’).

Αυτό ήταν. Το Βέλγιο έβγαλε από την εξίσωση ακόμα ένα «θηρίο» και πάει στον ημιτελικό με τους γείτονες Γάλλους για να διεκδικήσει τον πρώτο τελικό Μουντιάλ στην ιστορία του. Αφού έβγαλε την σελεσάο εκτός τι έχει να φοβηθεί πια;

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Φάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο, Παουλίνιο (72’ Ρενάτο Αουγκούστο), Φερναντίνιο, Φελίπε Κοουτίνιο, Γουίλιαν (46’ Φιρμίνο), Νεϊμάρ, Γκαμπριέλ Ζεσούς (57’ Ντόουκλας Κόστα).

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβέιρελντ, Κομπανί, Βερτόνχεν, Σαντλί (82’ Βερμάελεν), Βίτσελ, Φελαϊνί, Ντε Μπρόινε, Αζάρ, Λουκάκου (86’ Τίλεμανς).

Από: SDNA.GR