Και στο τέλος νικούν οι Κροάτες... στα πέναλτι

Η Κροατία βρίσκεται ξανά στα ημιτελικά του Μουντιάλ, 20 χρόνια μετά τη διοργάνωση της Γαλλίας, αποκλείοντας στα πέναλτι και μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα με ανατροπές (2-2) τη διοργανώτρια Ρωσία!

Θυμηθείτε εδώ το live του αγώνα.

Η ποιότητα και η τεχνική των Κροατών αναμετρήθηκαν με τη μαχητικότητα και το σθένος των Ρώσων στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Σότσι χωρίς νικητή! Η Χρβάτσκα «πατούσε» καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, είχε την κατοχή της μπάλας και ο Ιβάν Πέρισιτς έφτασε κοντά στο 1-0 με κεφαλιά-ψαράκι στο 28', ωστόσο οι διοργανωτές ήταν αυτοί που άνοιξαν τελικά το σκορ τρία λεπτά αργότερα, με ένα θαυμάσιο σουτ από το αριστερό πόδι του εξαιρετικού σε αυτή τη διοργάνωση Ντένις Τσερίσεφ, έπειτα από συνεργασία του με τον πολύπειρο Αρτέμ Τζιούμπα η οποία του άνοιξε χώρο ώστε να «εκτελέσει» τον Ντάνιελ Σούμπασιτς.

Η αντίδραση της ομάδας του Ζλάτκο Ντάλιτς όμως ήταν άμεση και η ποδοσφαιρική οξυδέρκεια του Μάριο Μάντζουκιτς επέτρεψε στον Αντρέι Κράμαριτς να ισοφαρίσει με κοντινή κεφαλιά, ανάμεσα σε πέντε Ρώσους, στο 39ο λεπτό, ενώ ο 27χρονος διεθνής στράικερ της Χόφενχαϊμ επιχείρησε και ένα φιλόδοξο ανάποδο ψαλίδι στο 51' μετά από απομάκρυνση του Σεργκέι Ιγκνασέβιτς, αλλά ο Ίγκορ Ακινφέεφ μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 59ο λεπτό οι Κροάτες έφτασαν μια ανάσα από το 2-1, όταν το σουτ του Πέρισιτς από το σημείο του πέναλτι σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Ακινφέεφ, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά και δεν πέρασε τη γραμμή της εστίας του Ρώσου τερματοφύλακα. Η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ «απάντησε» στις ευκαιρίες με την κεφαλιά του Αλεξάντρ Ερόχιν έπειτα από σέντρα του Μάριο Φερνάντες στο 72', η οποία κατέληξε άουτ.

Παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά στο τελευταίο εικοσάλεπτο και οι δύο Εθνικές έδειξαν συμβιβασμένες τόσο με το... γούρικο 1-1 (αν θυμηθούμε τις προκρίσεις τους στη φάση των «16»), όσο και με το ενδεχόμενο της παράτασης, με μοναδική ευκαιρία για γκολ πριν το σφύριγμα του Σάντρο Ρίτσι το βολέ του Φίοντορ Σμολόφ από πλάγια θέση στο 90+4', που «έβγαλε» ο Σούμπασιτς.

Στο 101ο λεπτό η Κροατία πέτυχε το τέρμα που ονειρεύονταν επί 20 χρόνια οι υποστηρικτές της, με τον 29χρονο κεντρικό αμυντικό της Μπεσίκτας, Ντομαγκόι Βίντα, να σηκώνεται ψηλά στην εκτέλεση κόρνερ του Λούκα Μόντριτς και να «γράφει» το 2-1, πατώντας στα χνάρια των -επίσης στόπερ και καθοριστικών σκόρερ για τις Εθνικές τους- Ραφαέλ Βαράν & Χάρι Μαγκουάιρ, αλλά οι συγκινήσεις δεν είχαν ολοκληρωθεί...

Η Ρωσία αποδείχθηκε για μια ακόμη φορά εφτάψυχη στο «δικό της» Μουντιάλ κι η είσοδος του ανέτοιμου Άλαν Τζαγκόεφ, σε ρόλο... Ελ Σιντ, δικαίωσε απόλυτα τον Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ, καθώς στην εκτέλεση φάουλ του 28χρονου επιτελικού μέσου στο 115ο λεπτό, ο Μάριο Φερνάντες με τον... ώμο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σούμπασιτς, ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε την αναμέτρηση στη διαδικασία των πέναλτι.