1998: Έκανε «σεφτέ» και την έστειλε τελικό (video)

Γαλλία και Κροατία είναι οι μόνες από τις ομάδες του «καρέ του φετινού Μουντιάλ που έχουν παίξει μεταξύ τους σε ημιτελικό. Είκοσι χρόνια πριν. Το ποδόσφαιρο αναδεικνύει πολλές φορές απρόσμενους ήρωες. Και σε μεγάλες διοργανώσεις τέτοιες περιπτώσεις αποκτούν μεγαλύτερη αξία.

Η Γαλλία ήταν οικοδέσποινα και φαβορί στον ημιτελικό του 1998 κόντρα στους Κροάτες. Αλλά οι Βαλκάνιοι, είχαν άγριες ορέξεις εκείνη τη χρονιά. Είχαν διαλύσει πριν την Γερμανία και στο 1ο λεπτό της επανάληψης πάγωσαν το «Σταντ Ντε Φρανς» με τον Σούκερ ν΄ανοίγει το σκορ.

Όμως τότε ανέλαβε δράση ένας αμυντικός. Ο Λιλιάν Τουράμ ήταν δεξί μπακ (εκ της θέσεως του είχε σπάνια πρόσβαση στα αντίπαλα καρέ) και δεν είχε σκοράρει ποτέ μέχρι εκείνη την ημέρα με την Εθνική. Όμως πριν καλά χαρούν οι Κροάτες, απάντησε και στο 47' ισοφάρισε. Στο 69' έβαλε το κερασάκι στη τούρτα και με ένα ξερό σουτ έκανε το 2-1 και έστειλε τη Γαλλία στον τελικό.