Δεν άντεξε η Εθνική μας, λύγισε στην πίεση!

Χωρίς βαθμολογικό κέρδος φεύγει από το "Vasil Levski" η Εθνική μας ομάδα από τη Βουλγαρία, με την Κύπρο ν' ανοίγει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Γρηγόρη Κάστανο, όμως οι διεθνείς μας δεν άντεξαν στην πίεση της γηπεδούχου ομάδας με τη Βουλγαρία να σκοράρει και σ' ένα δεκάλεπτο να γυρίζει το παιχνίδι με Δεσπόντοφ και Νεντέλεφ για την τρίτη σερί νίκη. Η Σλοβενία είναι η επόμενη αντίπαλος της Κύπρου, αγώνας που είναι ορισμένος για την Τρίτη 16 Οκτωβρίου και πάλι εκτός έδρας.

ΕΔΩ το πως εξελίχθηκε ο αγώνας

Εικόνα αγώνα:

Στην κατάλληλη χρονική στιγμή και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα η Εθνική Κύπρου, πήγε στην ανάπαυλα με το προβάδισμα χάρις στο πανέμορφο γκολ του Γρηγόρη Κάστανου.

Ο Γρηγόρης Κάστανος άνοιξε το σκορ στο "Vasil Levski" στο 40' του αγώνα με τον Αβραάμ να φεύγει πίσω από την άμυνα της Βουλγαρίας, να γυρίζει στον Κάστανο, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1! Με την Κύπρο να κάνει εξαιρετική δουλειά κυρίως στο κέντρο και στην άμυνα, δεν άφησε τη Βουλγαρία ν' απειλήσει και ιδιαίτερα, με τον Κωνσταντίνο Παναγή να μην απειλείται ουσιαστικά από τους γηπεδούχους, παρόλο που είχαν μία κατοχή που όπως αποδείχθηκε ήταν... ανούσια.

Οι διεθνείς μας είχαν πάθος και αν και δυσκολεύτηκαν να βγουν μπροστά με αξιώσεις, στην πρώτη τους πολύ καλή στιγμή και μετά από όμορφο συνδυασμό, σημειώθηκε το υπερ μας 0-1.

Ορεξάτοι μπήκαν στο παιχνίδι οι Βούλγαροι με τον Κούσουλο να κάνει μία καθοριστική παρέμβαση σε μία ατομική ενέργεια του Κράεφ, βοηθώντας τον Παναγή. Σε μία αντεπίθεση στο 52' για την Κύπρο ο Παπουλής μεταβίβασε στον Πιέρο και τον επιθετικός της Κοπεγχάγη σε μία κλασική ευκαιρία του αγώνα να κάνει το χειρότερο του τελείωμα.

Η δυναμική και η θέληση των διεθνών της Βουλγαρίας για την ισοφάριση δεν ήταν μακριά, αφού το παιχνίδι απέκτησε ένα τρελό ρυθμό με τους γηπεδούχους να φέρνουν την ισοφάριση στο 59’ από τον Δεσποντόφ για να έρθει ένα δεκάλεπτο αργότερα η ολική ανατροπή από τους Βούλγαρους με τον Νεντέλεφ. Ο χρόνος κυλούσε υπερ της Εθνικής Βουλγαρίας με το τελικό σφύριγμα από τον Σέρβο διαιτητή να φέρνει τη Βουλγαρία στους 9 βαθμούς

Οι συνθέσεις:
Βουλγαρία: Ίλιεφ, Σ. Ποπόφ, Ζάνεφ, Μποντούροφ, Σλάβτσεφ, Κοσταντίνοφ, Νεντέλεφ, Ι. Ποπόφ (84’ Βασίλιεφ), Κράεφ (57’ Μιλάνοφ), Νεντιάλκοφ, Ντεσπόντοφ

Κύπρος: Παναγή, Τζέισον, Ιωάννου (72’ Χριστοφή), Μερκής, Λαίφης, Αρτυματάς, Κούσουλος, Κάστανος (56’ Μαργκάσα), Παπουλής  (75’ Ρουσιάς), Αβραάμ, Σωτηρίου