Λυτρώθηκε στο 92' η Ιταλία (vid)

Πάλεψε, έπαιξε επιθετικά, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια και τελικά δικαιώθηκε. Η εθνική Ιταλίας παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόσωπο στο "Stadion Slaski" του Χορζόφ κόντρα στην Πολωνία και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχε τον έλεγχο, για να χρειαστεί να περιμένει όμως μέχρι τις καθυστερήσεις για να έρθει η λύτρωση με τον Κριστιάνο Μπιράγκι.

Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Ζορζίνιο, Ινσίνιε, Φλορέντσι, αλλά και Κιελίνι επιδόθηκαν σε ένα μπαράζ χαμένων ευκαιριών στο πρώτο μέρος του αγώνα στην Πολωνία, χάνοντας την ευκαιρία να κλειδώσουν την πρώτη νίκη για τον Ρομπέρτο Μαντσίνι στον πάγκο τους.

Στην επανάληψη οι Πολωνοί βελτίωσαν την εικόνα τους έχασαν μία απίστευτη διπλή ευκαιρία (72’) με πρωταγωνιστές Γκροζίτσκι και Μίλικ και το 0-0 έδειχνε να μην ξεκολλάει στο Χορζόφ.

Μέχρι που φτάσαμε στο 92ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και προβολή στο πρώτο δοκάρι, ο Μπιράγκι βρέθηκε μόνος του και με προβολή σε κενή εστία έκανε το 0-1, που φέρνει την Ιταλία στην δεύτερη θέση του ομίλου με 4 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Πορτογαλία.

Νίκες για Ισραήλ, Μαυροβούνιο
Το Ισραήλ επιβλήθηκε με 2-0 της Αλβανίας και πήρε κεφάλι στον όμιλο. Το γρήγορο γκολ του Χεμέντ στο 8’, όταν η άμυνα των Αλβανών έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο άνοιξε το δρόμο για τη νίκη, με τον Σαμπά να κάνει το τελικό 2-0 στο 83’. Μεγάλη νίκη με 4-1 επί της Λιθουανίας πήρε το Μαυροβούνιο και έμεινε ζωντανό στο κυνήγι της πρώτης θέσης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι από το πρώτο λεπτό και είχαν τελειώσει τα πάντα από το πρώτο μέρος. Στο 10’ ο Μουγκόσα έκανε το 0-1, στο 35’ ο Καπίτοβιτς το 0-2, ενώ στο 45’ ο Μουγκόσα με πέναλτι έκανε το 0-3. Στο 86’ ο Ζόριτς έκανε το 0-4, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-4 με τον Μπαραβίκας στο 88’.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Πολωνία - Ιταλία 0-1 (92' Μπιράγκι)

Ισραήλ - Αλβανία 1-0 (8' Χέμεντ, 83' Σαμπά)

Λιθουανία - Μαυροβούνιο 1-4 (88' Μπαράβκας / 10' 45' Μουγκόσα, 35' Καπίτοβιτς, 86' Ζόριτς)

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:

ΠΟΛΩΝΙΑ: Στσέσνι, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Μπεντνάρεκ, Ρέκα (88' Γέντρζετσουκ), Σιμάνσκι (46' Γκροσίτσκι), Γκοράλσκι, Λινέτι (46' Μπλαστσικόβσκι), Ζελίνσκι, Μίλικ, Λεβαντόβσκι

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Φλορέντσι (84' Πιτσίνι), Μπονούτσι, Κιελίνι, Μπιράγκι, Βεράτι, Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Μπερναρντέσκι (81' Λαζάνια), Ινσίνιε, Κιέζα

ΙΣΡΑΗΛ: Χάρας, Ντάσα, Γέινι, Τίμπι (46' Τζέντεκ), Μπεν Χάρας, Ταουάτα (77' Χαμπάσι), Πέρετζ, Νάτχο, Καγιάλ, Ντάμπουρ, Χέμεντ (66' Σαμπά)

ΑΛΒΑΝΙΑ: Στρακόσα, Μπάσα (46' Λίλαι), Χίσαϊ, Τζιμσίτι, Μάβραϊ, Μπίνακου, Ούζουνι, Μεμούσαϊ, Τζάκα, Μπάλαϊ (73' Βριόνι), Γκρέζντα

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Σέτκους, Μπαράβικας, Γιανουσέβσκις, Κλιμαβίτσιους, Μπορόβσκι, Βορομπιόβας (46' Κούκλις), Ζούλπα, Σλίβκα, Τσέρνιτς (49' Πετραβίτσιους), Νοβίκοβας, Βάλσκις (79' Καζλάουσκας)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Πέτκοβιτς, Στόικοβιτς, Κοπίτοβιτς, Σίμιτς, Τομάσεβιτς, Κόσοβιτς, Στσέκιτς, Βέσοβιτς (56' Ζόριτς), Ίβανιτς, Γιόβοβιτς (73' Μπετσίραϊ), Μουγκόσα