Πάρτι από τους Άγγλους στην έδρα των Ισπανών (video)

Τεράστια νίκη για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ επί των Ισπανών, με τους Άγγλους να περνάνε (2-3) από την έδρα των Ιβήρων και να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη στο Nations League.

Απίθανη Αγγλία, κάνει πλάκα στην Ισπανία! (video)

Θεωρητικά, στα χαρτιά, θα έπρεπε να είναι ντέρμπι- και πώς θα μπορούσε να είναι αλλιώς, δηλαδή; Αντιμέτωπες στο χορτάρι ήταν δύο από τις πιο παραδοσιακές δυνάμεις της Ευρώπης, η Ισπανία και η Αγγλία, με μοναδικό τους στόχο να βγάλει εντέχνως η μία τ' αγωνιστικά μάτια της άλλης.

Αυτά στα χαρτιά. Γιατί στην πράξη, τα «Λιοντάρια» βρυχήθηκαν σε τέτοιο βαθμό που προκάλεσαν ολική κώφωση στην ομάδα του Ενρίκε: οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και μόλις στο 16΄ έκαναν το 0-1 με τον Στέρλινγκ, με τον Ράσφορντ στο 30΄ ν' ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 0-2.

Πριν καταλάβουν οι γηπεδούχοι τι ακριβώς τους χτύπησε, το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου για τους Άγγλους, με τον Στέρλινγκ και πάλι στο 38΄ να «γράφει» το 0-3. Αυτή ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία των Ισπανών που δέχτηκαν 3 γκολ σ' επίσημο εντός έδρας ματς.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Ίβηρες ανέβασαν στροφές και χάρη στον- σεληνιασμένο φέτος- Πάκο μείωσαν σε 1-3, ενώ διαμαρτυρήθηκαν (δικαίως, είναι η αλήθεια...) για πέναλτι στο 66΄. Εν τέλει, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τον συνήθη ύποπτο Σέρχιο Ράμος (97΄), που απλά διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Κάπως έτσι, οι Άγγλοι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλό τους, πήγαν στους 4 βαθμούς και μείωσαν στους 2 την απόσταση από τους πρωτοπόρους Ισπανούς.

Πηγή: Sdna.gr