Σούπερ Γκριζμάν, πρώτη η Γαλλία (vid)

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γκριζμάν και... βοηθό τον Μάζιτς, η Γαλλία έκανε την ανατροπή, νίκησε 2-1 τη Γερμανία και πήρε την πρωτιά στον όμιλο. Δεύτερη (!) σερί νίκη για Γιβραλτάρ.

Η Γαλλία είχε δυο πρόσωπα, αλλά και έναν σταρ, τον Αντουάν Γκριζμάν! Οι Τρικολόρ του α' μέρους ήταν κακοί, στην επανάληψη θύμισαν την ομάδα του Μουντιάλ και χάρη στα δυο γκολ του ηγέτη της Ατλέτικο επικράτησαν 2-1 της Γερμανίας και κατέκτησαν την πρωτιά στον όμιλο. «Σύμμαχος» για τους γηπεδούχους ο διαιτητής Μάζιτς, μιας το πέναλτι στον Ματουϊντί ήταν... ανύπαρκτο.

Οι Γερμανοί αν και βελτιωμένοι δεν μπόρεσαν να κάνουν τη διαφορά κι έμειναν για πρώτη φορά την τελευταία 20ετία χωρίς νίκη σε τέσσερα σερί επίσημα ματς. Η ομάδα του Λεβ ήταν ορεξάτη στο α' μέρος, εξαιρετική στις αντεπιθέσεις και στο 13' κέρδισε πέναλτι, όταν η μπάλα από τη σέντρα του Σανέ βρήκε στο χέρι του Κιμπέμπε. Ετσι, ο Κρόος από την άσπρη βούλα πέτυχε το πρώτο γκολ της Γερμανίας στο Νations League. Oι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, αλλά σε δυο περιπτώσεις, Σανέ, Γκίντερ δεν κατάφεραν να σφραγίσουν το τρίποντο. Διαφορετικό σκηνικό στην επανάληψη, κινητικοί οι Τρικολόρ, βρήκαν χώρους και στο 62' από πάσα του Λούκας ο Γκριζμάν με εντυπωσιακή κεφαλιά ισοφάρισε. Στο 80ο λεπτό ο Ματουιντί... ξεγέλασε τον Μάζιτς στη μονομαχία με τον Χούμελς και ο Γκριζμάν πέτυχε το 4ο γκολ κόντρα στους Γερμανούς.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Βαράν, Κιμπέμπε, Χερναντέζ, Παβάρ, Ματουιντί, Πογκμπά, Καντέ (90' Ν'Ζονζί), Ζιρού, Γκριζμάν (90' Ντομπελέ), Μπαπέ (86' Ντεμπελέ)

Γερμανία (Γιοακίμ Λεβ): Νόιερ, Χούμελς, Σούλε, Γκίντερ (83' Μπραντ), Κίμιχ, Κέρερ, Κρόος, Σουλτς, Γκάμπρι (88' Μίλερ), Βέρνερ, Σανέ (75' Ντράξλερ)

League B: Πρωτιά για Ουκρανία, Ουαλία
Αφεντικό στο Group1 είναι πλέον η Ουκρανία μετά τη νίκη με 1-0 εντός έδρας σε βάρος της Τσεχίας. Η ομάδα του Αντρέι Σεβτσένκο επικράτησε χάρη σε γκολ του Μαλινόβσκι στο 43' και έκανε το 3x3 καθαρίζοντας την πρώτη θέση. Πρωτιά στον όμιλο και για την Ουαλία, η οποία πέρασε από την έδρα της Ιρλανδία με γκολ στο φινάλε και πέτυχε την 2η νίκη της σε τρία μάτις, η οποία την έβαλε στην πρώτη θέση του ομίλου, πάνω ακαι από την Δανία.

Φοβερό, ξανανίκησε αμέσως το Γιβραλτάρ.

Μέχρι το περασμένο Σάββατο το Γιβραλτάρ δεν είχε νικήσει ποτέ στη σύντομη ιστορία του σε επίσημο ματς. Το έκανε παραδόξως, με διπλό στην Αρμενία. Είχαν προηγηθεί 22 στις 22 ήττες και τώρα συνέβη ξανά το απίθανο. Αμέσως μετά πήρε σειρά το Λίχτενσταϊν, με τα παιδιά του Βράχου να κάνουν μάλιστα και την πρώτη ανατροπή στην ιστορία τους και να φτάνουν στο 2-1. Ετσι βρέθηκαν στους έξι βαθμούς και μεταξύ σοβαρού κι αστείου (προφανώς αστείου) διεκδικούν ακόμα και την πρόκριση.