Έφυγε με το... διπλό ο Γιόβετιτς

Με το αριστερό ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις της στο Nations League η Εθνική Κύπρου, η οποία στο ντεμπούτο του Βάλεμ, ηττήθηκε στο ΓΣΠ από το Μαυροβούνιο με 2-0. Η είσοδος του Γιόβετιτς στην επανάληψη, άλλαξε τα δεδομένα και με δυο τέρματα, στο 60’ και στο 73’ χάρισε τη νίκη στην Εθνική του. Στο άλλο παιχνίδι το Λουξεμβούργο κέρδισε τον επικείμενο αντίπαλο μας, το Αζερμπαϊτζάν με 2-1, έπειτα από ανατροπή.

Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ. Η Κύπρος μπήκε ελαφρώς καλύτερα στο παιχνίδι και πήγε να αιφνιδιάσει, όμως, με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα και έφεραν το ρυθμό στα μέτρα τους. Απείλησαν τρεις φορές τον Κυριακίδη, δυο με κεφαλιές, έπειτα από στημένες φάσεις, οι οποίες πέρασαν μόλις έξω, ενώ στο σουτ που επιχειρήθηκε, ο τερματοφύλακας μας ήταν έτοιμος. Η Κύπρος έδειξε αδυναμίες στις στημένες φάσεις, αφού τα ψηλά κορμιά των Μαυροβούνιων είχαν πλεονέκτημα στον αέρα, ωστόσο επιθετικά, ο Πίττας πήγε να απειλήσει με κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά έξω.

Στην επανάληψη το Μαυροβούνιο ήταν πολύ καλύτερο. Η είσοδος του Γιόβετιτς, άλλαξε κατά πολύ την εικόνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν δοκάρι με τον προαναφερθέν ποδοσφαιριστή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ (54’), αλλά και γκολ, μετά από ωραίο συνδυασμό (60’).

Η Εθνική μας δεν είχε άμεση απάντηση, αλλά βρήκε καλή ευκαιρία μετά από αντεπίθεση να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όμως, το διαγώνιο σουτ του Τζωνή, πέρασε έξω (69’).

Οι φιλοξενούμενοι στο 73’ έγραψαν το 2-0 και έβαλαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Ο Γιόβετιτς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον Καρώ και πήρε ύψος, με αποτέλεσμα να αιφνιδιάσει τον Κυριακίδη και να καταλήξει στα δίχτυα.