Με Μπαρέλα άλωσε το Άμστερνταμ η Ιταλία (Όλα τα αποτελέσματα)

Mε γκολ του Μπαρέλα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Ιταλία έκανε το colpo grosso και επικράτησε 1-0 μέσα στην έδρα της Ολλανδίας. Διπλό για τους Πολωνούς 2-1 μέσα στη Βοσνία.

Μια κεφαλιά του Μπαρέλα καθάρισε το ματς για λογαριασμό της Ιταλίας μέσα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ ήταν αυτή που καθάρισε τη νίκη για τη «σκουάντρα ατζούρα» που τέθηκε επικεφαλής στον 1ο όμιλο της πρώτης κατηγορίας. Ο άσος της Ίντερ σκόραρε στο φινάλε του πρώτου μέρους, ύστερα από σέντρα που έβγαλε από αριστερά ο Τσίρο Ιμόμπιλε.

Η Ιταλία πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση του γκρουπ, καλύπτωντας το έδαφος από την γκέλα με την Βοσνία στην πρεμιέρα. Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς παρότι προηγήθηκε στο σκορ με πέναλτι του Χαϊραντίνοβιτς, ηττήθηκε με 2-1, αφού ο Γκλικ και ο Γκροζίτσκι στο 45’ και στο 67’ οδήγησαν την Πολωνία στην ανατροπή, για ισοβαθμήσει πλέον με τους οράνιε στους τρεις βαθμούς.

Τριάρα κορυφής για Ρουμανία – Πεντάρα η Νορβηγία

Η Ρουμανία νίκησε 3-2 εκτός έδρας την Αυστρία και σκαρφάλωσε στην κορυφή του Α’ ομίλου στο Β’ γκρουπ δυναμικότητας του UEFA Nations League. Εντυπωσιακή η Νορβηγία, 5-1 τη Β. Ιρλανδία.

Στην κορυφή του Α’ ομίλου στο Β’ γκρουπ δυναμικότητας του UEFA Nations League πέρασε η Ρουμανία, η οποία νίκησε 3-2 την Αυστρία στο Κλάγκενφουρτ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Οι ηττημένοι δεν έδωσαν συνέχεια στη νίκη της πρεμιέρας επί της Νορβηγίας και έπεσαν στη δεύτερη θέση.

Η Ρουμανία «πάγωσε» την αντίπαλό της, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 3’ με τον Άλιμπεκ. Η χαρά της, όμως, κράτησε λίγο, αφού στο 17’ η Αυστρία έφερε το ματς στα ίσια με τον Μπάουμγκαρτνερ και μάλλον αδικείται από το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» ξανά με τον Γκριγκόριε και παρά την πίεση που δέχθηκαν, πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Μαξίμ στο 70’. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Ονισίβο στο 81’ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν τον βαθμό, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βαλκάνιοι ήταν ψύχραιμοι και κράτησαν το υπέρ τους 3-2.

Παρέλαση της Νορβηγίας στο Μπέλφαστ

Την πρώτη νίκη της και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο πέτυχε και η Νορβηγία, που συνέτριψε 5-1 τη Βόρειο Ιρλανδία στο Μπέλφαστ.

Το ματς ξεκίνησε με ένα… ροκ πρώτο επτάλεπτο, όπου μπήκαν τρία γκολ. Η Νορβηγία προηγήθηκε δύο φορές με τους Ελιουνούσι (2’) και Χάαλαντ (7’), ενώ ενδιάμεσα (6’) η Βόρειος Ιρλανδία είχε ισοφαρίσει με τον ΜακΝάιρ. Στο 19’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Σέρλοθ και κάπου εκεί… μπήκε φρένο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σέρλοθ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 1-4 στο 47’, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Χάαλαντ να σκοράρει για δεύτερη φορά, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του. Στο τελευταίο ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι έριξαν… ταχύτητα και το 5-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

LEAGUE B / Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής
Αυστρία-Ρουμανία 2-3
(17’ Μπάουμγκαρτνερ, 81’ Ονισίβο - 3’ Άλιμπεκ, 51’ Γκριγκόρε, 70’ Μαξίμ)

Β. Ιρλανδία-Νορβηγία 1-5
(6’ ΜακΝάιρ - 2’ Ελιουνούσι, 7’, 58’ Χάαλαντ, 19’, 47’ Σέρλοθ)

Βαθμολογία
1.Ρουμανία 4 (4-2)
2.Νορβηγία 3 (6-3)
3.Αυστρία 3 (3-4)
4.Β. Ιρλανδία 1 (2-6)

Νίκη κορυφής για Σκωτία, έσωσε το βαθμό το Ισραήλ

Με σπουδαία ανατροπή, η Σκωτία νίκησε μέσα στην Τσεχία 2-1 και ανέβηκε στην κορυφή του δεύτερου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας του Nations League.

Η Σκωτία νίκησε μέσα στην Πράγα την Τσεχία 2-1 για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας του Nations League και βρέθηκε στην κορυφή του γκρουπ, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τους γηπεδούχους.

Στις καθυστερήσεις έσωσε το βαθμό με τη Σλοβακία το Ισραήλ και με το 1-1 και «έκοψε» από τους φιλοξενούμενους την πρώτη τους νίκη.

Ιστορικό διπλό στα Τίρανα

Η Λιθουανία έκανε την έκπληξη, επικρατώντας 1-0 της Αλβανίας για τον Δ’ όμιλο του Γ’ γκρουπ στο UEFA Nations League και πήρε την πρώτη νίκη της σε επίσημο παιχνίδι μετά από σχεδόν 4 χρόνια!

Την πρώτη νίκη της σε επίσημο παιχνίδι μετά από σχεδόν τέσσερα χρόνια και 22 παιχνίδια (2-0 τη Μάλτα στις 11/10/2016), πέτυχε η Λιθουανία, που επικράτησε 1-0 της Αλβανίας στα Τίρανα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον Δ’ όμιλο του Γ’ γκρουπ στο UEFA Nations League.

Χωρίς τις πολλές, αλλά ούτε τη σπουδαία, ευκαιρίες κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν, αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Καζλάουσκας στο 70’ και παρά την πίεση, κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος, φτάνοντας σε μια ιστορική νίκη. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χισάι στο 87’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.