Σκάνδαλο στο Τουρκία - Σουηδία! «Μας υποσχέθηκε πέναλτι στο ημίχρονο»

Χαμός με την αναμέτρηση Τουρκίας -Σουηδίας για το Nations League με τον Μάρκους Μπεργκ να ισχυρίζεται πως ο διαιτητής υποσχέθηκε στο ημίχρονο στους Σουηδούς ότι θα τους δώσει πέναλτι! Και το έδωσε!

Oι Σκανδιναβοί επικράτησαν με 1-0 εκτός έδρας. Ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού κέρδισε το πέναλτι και ο Γκράνκβιστ το εκτέλεσε εύστοχα στο 71ο λεπτό.

Ωστόσο, έχουν προκαλέσει εντύπωση οι δηλώσεις που έχει κάνει ο Μπεργκ σε ΜΜΕ της πατρίδας του και αφορούν τον Ρουμάνο διαιτητή Ιστβάν Κόβακς.

«Στο ημίχρονο πήγα να μιλήσω στον διαιτητή για να διαμαρτυρηθώ σχετικά με πέναλτι που έγινε σε βάρος μου και δεν το υπέδειξε. Καθίσαμε και μιλήσαμε στα αποδυτήρια. Του εξέφρασα την άποψή μου για τη συγκεκριμένη φάση και αυτός μου έδωσε μια υπόσχεση: ότι θα δει την φάση στο βίντεο και αν όντως έχει κάνει λάθος, θα μας δώσει δύο πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο» ήταν τα λόγια του Σουηδού, τα οποία αναφέρονται στην εφημερίδα «Aftonbladet».

Το πέναλτι, βέβαια, το οποίο έδωσε τελικά ο διαιτητής ήταν (δείτε και το βίντεο), ωστόσο τα λόγια του Μπεργκ έχουν προκαλέσει χαμό και φυσικά την έντονη αντίδραση της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας της Τουρκίας, καθώς μάλιστα η εθνική ομάδα της χώρας μετά από αυτή την ήττα πέφτει κατηγορία στο Nations League.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ στην γειτονική χώρα, οι Τούρκοι είναι έτοιμοι να κάνουν καταγγελία στην UEFA.