Η Ελλάδα επέστρεψε και πήρε βαθμό με Φορτούνη και Κολοβό! (vid)

Παρά το τραγικό της ξεκίνημα στο ματς, η Ελλάδα κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, την οποία άξιζε απόλυτα, και πήρε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στην έδρα της Βοσνίας!

Η ομάδα του Προσινέτσκι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πέτυχε δύο γκολ στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Ο Βίστσα σκόραρε στο 10’ για το 1-0 με διπλή προσπάθεια μετά από κόρνερ, ενώ ο Πιάνιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ -και κακή αντίδραση από τον Βλαχοδήμο- στο 15’ έγραψε το 2-0. Η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε να πιέζει και για τρίτο γκολ μέχρι το 30ό λεπτό, ενώ από εκείνο το σημείο και μετά η Ελλάδα πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να βρει ένα γκολ που θα την ξαναβάλει στο ματς, χωρίς επιτυχία.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Ελλάδα πίεσε για να φτάσει σε φάσεις μπροστά στην εστία της Βοσνίας. Ο -κορυφαίος παίκτης του ματς- Φορτούνης κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα στο 64’ μειώνοντας το σκορ σε 2-1 για την ομάδα του Αναστασιάδη. Ένα λεπτό αργότερα ο Πιάνιτς έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Ζέκα και ο Ολλανδός ρέφερι του αγώνα τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Η Ελλάδα ήταν πολύ ανώτερη από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο μέσος της Γιουβέντους και βγήκε στην επίθεση για να ισοφαρίσει. Στο 85’ ο Ζέκα έκανε τη σέντρα και ο Κολοβός με καταπληκτική κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2!