Ιρλανδία-Ελλάδα 0-2: Έκανε το 2Χ2 η «γαλανόλευκη»!

Η εθνική Ελλάδας κέρδισε με 0-2 την Ιρλανδία στο Aviva Stadium, για τη δεύτερη αγωνιστική του Nations League. Η «γαλανόλευκη», στη νέα εποχή με επικεφαλής τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς, διπλασίασε τις νίκες της αφού και στην πρεμιέρα επικράτησε με 3-0 της Φινλανδίας.

Με δύο γκολ… ζωγραφιές από Ιωαννίδη και Τζόλη, η Ελλάδα άλωσε και πάλι το Δουβλίνο, νικώντας 2-0 την Ιρλανδία και κάνοντας το 2Χ2 στο Nations League!

Πέρασε και από το Δουβλίνο η Ελλάδα! Η «γαλανόλευκη» επικράτησε 2-0 της Ιρλανδίας εκτός έδρας, όπως και πέρυσι, κάνοντας το 2Χ2 στη League B του Nations League, με αποτέλεσμα να ισοβαθμεί στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου μαζί με την Αγγλία – της οποίας το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υπερτερεί για την ώρα.

Δύο καταπληκτικά γκολ από τους Ιωαννίδη (50’) και Τζόλη (87’) έδωσαν το διπλό στην ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με τη Γαλανόλευκη να μετρά 6-1-0 ενάντια στους Ιρλανδούς.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ:

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Αρχίζει ο αγώνας.

11' Κεφαλιά από τον Κουλιεράκη, η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και πάει εκτός. Πρώτη τελική στον αγώνα.

22' Πρώτη τελική των Ιρλανδών που γυρίζουν καλά την μπάλα στην περιοχή, αλλά ο Νάιτ δεν τελειώνει καλά τη φάση και ο Βλαχοδήμος μπλοκάρει.

26' Πολύ καλή η εκτέλεση φάουλ από τον  Μπακασέτα, ο Κέλεχερ στη δεξιά του γωνία θα απομακρύνει σε κόρνερ.

33' Άστοχο, μακρινό σουτ από τον Σμόντις.

41' Απίθανο γκολ του Ογκμπένε, αλλά έχει σηκωθεί το σημαιάκι! Τρομερό βολέ του δεξιού εξτρέμ στο γάμα του Βλαχοδήμου, αλλά έχει ξεκινήσει την φάση από θέση οφσάιντ.

45' Ο Μπράουν κάνει κακό τελείωμα από τα όρια της περιοχής, έξω η μπάλα.

-Τέλος ημιχρόνου, 0-0

- Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

50' ΓΚΟΛ 0-1 η Ελλάδα. Ο Φώτης Ιωαννίδης έκανε το πλασέ εκτός περιοχής με το αριστερό, και έστειλε την μπάλα στο δεξί παράθυρο του Κέλεχερ. (Τρίτο γκολ σε δύο ματς με τη γαλανόλευκη στο Nations League ο Ιωαννίδης)

67' Ευκαιρία για την Εθνική. Ο Ιωαννίδης σπάει στον Σιώπη που παίζει κάθετα στον Τζόλη, ο οποίος κάνει το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή αλλά δεν βρίσκει στόχο.

68' Κλέβει στα όρια της αντίπαλης περιοχής η Εθνική, ο Μπακασέτας σουτάρει πάνω στα σώματα.

69' Φάουλ από τον Μπακασέτα, πάει εκτός η μπάλα.

84' Σουτ του Ρόμπινσον, κοντράρει στον Ζαφείρη και περνά κόρνερ η μπάλα.

87' ΓΚΟΛ 0-2 η Ελλάδα. Ο Μπακασέτας κάνει την μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Τζόλης παίρνει ένα πάρσιμο αδειάζοντας τον Κόλινς και εκτελεί στη δεξιά γωνία τον Κέλεχερ

93' Σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα λίγο άουτ.

Τέλος αγώνα, νίκη με 0-2 για την Εθνική Ελλάδας.

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Ιρλανδία (Χ. Χάλγκριμσον): Κέλεχερ, Ο’Σέι, Ομομπαμιντέλε (74’ Ντόχερτι), Κόλινς, Μπρέιντι, Ογκμπένε (84’ Ρόμπινσον), Σμόλμποουν, Μόλαμπι (63’ Φέργκιουσον), Μπράουν, Νάιτ (74’ ΜακΑτίρ), Σμόντις (84’ Άιντα)
Στον πάγκο: Ο’Λίρι, Τράβερς, Ο’Ντάουντα, Ο’Μπράιαν, Εμποσέλε, Σκέιλς, Πάροτ

Ελλάδα (Ι. Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Σιώπης (89’ Ντόη), Μπουχαλάκης (67’ Ζαφείρης), Χατζηγιοβάνης (67’ Μασούρας), Μπακασέτας, Τζόλης (89’ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (88’ Παυλίδης)
Στον πάγκο: Τζολάκης, Μανδάς, Δουβίκας, Χατζηδιάκος, Κωνσταντέλιας, Μάνταλος, Γιαννούλης

Διαιτητής: Έσκας (Νορβηγία)
Βοηθοί: Ένγκαν, Μπασέβκιν (Νορβηγία)
4ος: Ασλάμ (Νορβηγία)